Svět hledá devět miliard dolarů pro Sýrii. Tentokrát to bude snadnější, věří Sobotka

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
4. 2. 2016 10:57
Je to pár hodin, co zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura oznámil dočasné přerušení rozhovorů o míru v Sýrii. Jednání nikam nevedla. S mnohem větší nadějí vzhlížejí politici k dárcovské konferenci, která se koná v Londýně a má pomoci válkou zmítané zemi. OSN spočítala, že na tamní krizi pro letošek potřebuje celkem devět miliard dolarů. "Myslím si, že to letos bude jiné," řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka, který do Británie přijel s příslibem 170 milionů korun. Podle něj změnu přinesla migrační krize, která Evropu loni zasáhla.
Foto: Reuters

Londýn (od naší zpravodajky) - Válka v Sýrii načne v polovině března šestý rok svého trvání, její konec je však stále v nedohlednu. A s ním i zastavení masové migrace syrských běženců, kteří míří do Evropy.

Právě pomoc uprchlíkům je hlavním tématem dárcovské konference, na kterou se ve čtvrtek do Londýna sjeli představitelé více než 70 zemí světa, ale i zástupci řady neziskových organizací.

V britské metropoli nechybí ani česká delegace. Premiér Bohuslav Sobotka přijel s příslibem 170 milionů korun na pomoc Sýrii a přilehlým státům, do nichž z válkou zmítané země utekly miliony lidí.

Mezinárodní konference, nazvaná "Podpora Sýrie a regionu v roce 2016", je už čtvrtou v pořadí, ale teprve první na starém kontinentu.

"Myslím si, že to letos bude jiné. Stále více zemí v Evropě si uvědomuje, jak důležité je pomáhat uprchlíkům přímo na místě, protože je to ta nejlepší prevence proti dalšímu zesilování migračního tlaku, který jsme loni velmi silně cítili tady v Evropě," řekl Sobotka novinářům po středečním příletu do Londýna.

Konference ovšem začíná jen pár hodin poté, co zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura rozhodl o dočasném přerušení mírových rozhovorů v Ženevě.

Peníze směřují do Sýrie i na pomoc sousedním státům

OSN spočítala, že na syrskou krizi je pro rok 2016 potřeba vybrat asi 7,73 miliardy dolarů. Pomoc potřebuje okolo 13,5 milionu Syřanů.

Další 1,23 miliardy pak podle Spojených národů potřebují vlády okolních zemí, které hostí přes čtyři miliony uprchlíků. Německá kancléřka Angela Merkelová v Londýně oznámila, že Berlín dá na pomoc syrských uprchlíkům do roku 2018 částku 2,3 miliard eur.

Loni Česko na pomoc Sýrii vydalo dohromady okolo 190 milionů korun, původně přitom slíbilo o 80 milionů méně. S určitým navýšením se dá podle české vlády počítat i letos.

"Pokud nám vývoj rozpočtu umožní během roku najít ještě dodatečné finanční prostředky, tak jsme připraveni je na prevenci migrace věnovat," ujistil Sobotka.

Pomoc uprchlíkům podle něj patří mezi priority, na něž by mohly peníze z případných rezerv státní pokladny putovat.

Pomocná ruka z Česka

Česká republika na syrskou krizi a regionální humanitární výzvu přispívá mimo jiné prostřednictvím agentur OSN, skrze neziskové organizace i formou lokálních projektů a dalších programů. Klíčovou pozici v přísunu humanitární pomoci by ale mohla sehrát díky tomu, že v Damašku jako jediná členská země Evropské unie disponuje plně funkčním velvyslanectvím.

"Myslím si, že naše ambasáda by mohla zprostředkovat posílení humanitární pomoci, kterou by mohla financovat Evropská unie. A v Sýrii je velká potřeba například zajištění přístřeší pro vnitřní uprchlíky. Je potřeba zajistit léky, které jsou v Sýrii nedostatkové, protože na část dovozu léků je embargo. A je samozřejmě také potřeba zajistit vzdělávání dětí u těch uprchlíků, kteří utekli, a děti vlastně teď potřebují začít chodit do školy," vysvětluje Sobotka.

Češi pomáhají přímo v Sýrii - prostřednictvím přeshraniční pomoci přes Jordánsko a Turecko, i v sousedních státech zasažených exodem Syřanů. Stovky uprchlíků pomohl zachránit například program MEDEVAC v gesci ministerstva vnitra, který běžencům nabízí lékařskou pomoc.

Souhrnná výzva OSN rok od roku roste, naplnit se ji nikdy nepodařilo. Loňský požadavek se vyšplhal na 6,79 milionu dolarů, účastníci dárcovské konference v Kuvajtu přislíbili celkem 3,8 milionu.

Mezi imigranty proudícimi do Evropy jsou tací, kteří se za Syřany jenom vydávají. Syrský uprchlík Mohamed si myslí, že tím dělají špatnou pověst Syřanům. | Video: Zdeněk Bašus, Lenka Hajdučková
 

Právě se děje

Další zprávy