Němci mají koaliční smlouvu. Špičky stran podepsaly

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
27. 11. 2013 12:15
Čestí řidiči budou na dálnicích v Německu platit, rozhodly vládní strany.
27. listopadu v poledne podepsali šéfové CDU, CSU a SPD novou německou koaliční smlouvu.
27. listopadu v poledne podepsali šéfové CDU, CSU a SPD novou německou koaliční smlouvu. | Foto: Reuters

Berlín - Dva měsíce po volbách, po pěti týdnech tvrdého vyjednávání má Německo novou vládní koalici. V pět hodin ráno se na ní dohodli křesťanští demokraté vedení kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU/CSU) a sociální demokraté Sigmara Gabriela.

Novou koaliční smlouvu v poledne v Bundestagu pod známou skleněnou kupolí podepsali šéfové všech tří v koalici zastoupených stran.

Rozhodující závěrečné jednání trvalo 17 hodin. Dohodu o 185 stranách nejprve odsouhlasily špičky SPD, CDU a její sestry, bavorské CSU (tweet "dohoda dosažena" poslal do světa Michael Grosse-Brömer z CDU ve 4:52). 

Znění společného dokumentu pak ještě potvrdilo více než 70 vyjednavačů, kteří v uplynulých týdnech chystali jednotlivé části koaliční smlouvy.

Noví koaliční partneři se dohodli na minimální mzdě, důchodech, dvojím občanství, kvótách pro ženy i vybírání poplatků za používání německých dálnic od cizinců.

Papír začne platit, až ho schválí členové levicové SPD ve vnitrostranickém referendu, které jim slíbil jejich předseda Gabriel. 475 tisíc z nich bude hlasovat mezi 6. a 12. prosincem.

Rozhodnutí o tom, že SPD půjde do vlády s CDU/CSU, bude platné, pokud svůj hlas odevzdá 20 procent německých sociálních demokratů - zhruba 95 tisíc lidí.

17. prosince má svůj slib složit staronová kancléřka: šéfka CDU Angela Merkelová. Tentýž den začne pracovat i nová německá vláda.

Co se dohodlo

CSU Horsta Seehofera prosadila, aby se na dálnicích v Německu zavedlo mýtné pro cizince, tedy i pro Čechy. Příslušný zákon má Bundestagem projít už v roce 2014.

Podmínkou SPD a hlavně CDU nicméně je, že legislativa nebude odporovat evropskému právu.

Angela Merkelová přitom před volbami uvedla, že "se mnou jako kancléřkou mýtné pro řidiče osobních vozů nebude".

Budoucí velká koalice se dále shodla, že se Němcům nebudou zvyšovat daně (jak ve svém volebním programu původně žádali sociální demokraté). A to ani těm nejbohatším.

SPD naopak prosadila zavedení plošné minimální mzdy, počínaje rokem 2015. Každý bude mít nárok na 8,50 eura za hodinu. 

Do roku 2017 však bude platit něco jako přechodné období, během nějž bude možné - podle aktuální situace na trhu práce a nákladů, které to firmám přinese - dohodnout výjimky.

Lepší důchod dostanou od ledna starší matky, které porodily děti před rokem 1992. Nárok na něj budou mít i lidé s nejnižšími příjmy - od roku 2017 jim bude na účet chodit až 850 eur měsíčně.

Na penzi bez odvodů dosáhne každý, komu je 63 let a nejméně 45 let platil důchodové pojištění.

V dozorčích radách německých firem obchodovaných na burze bude do roku 2016 zastoupení žen minimálně 30 procent.

Děti narozené v Německu neněmeckým rodičům si budou smět i po dovršení 23 let nechat dva pasy (až dosud se musely rozhodnout jen pro jeden z nich).

Kdo do vlády?

SPD bude mít ve vládě šest ministerstev, CDU pět (plus ministra pro úřad kancléřky) a CSU tři. Bavorští křesťanští sociálové si už dříve nárokovali například zemědělství.

Kdo přesně resorty povede, nechce velká koalice říct, dokud její vznik neodsouhlasí řadoví sociální demokraté.

Německá média nicméně před pár dny napsala, že by se do čela ministerstva zahraničí měl vrátit populární sociální demokrat Frank-Walter Steinmeier. Šéfa diplomacie dělal už v letech 2005 až 2009, od roku 2007 byl dokonce vicekancléř.

I tehdy působil ve vládě, kterou řídila Angela Merkelová.

 

Právě se děje

Další zprávy