"Nebude tu vůbec žádný demokratický systém, protože ten v zemi nemá žádné kořeny. Nebudeme diskutovat, jaký typ politického systému bychom měli v Afghánistánu zřídit, protože je to jasné. Bude tu právo šaría a hotovo," uvedl Vahídulláh Hášimí, který má přístup na jednání vedení Tálibánu a poskytl rozhovor Reuters.
Tálibán chce podle Hášimího založit novou národní armádu a pozval do ní také vojáky a piloty, kteří sloužili pod vedením afghánské vlády, která již není u moci. V nové armádě budou sloužit také bojovníci Tálibánu. Ten má ovšem problém sehnat obsluhu a posádky letadel a vrtulníků, ke kterým přišel při obsazení země. Tálibán totiž nikdy leteckou silou nedisponoval a jeho členové nemají potřebný výcvik. Hnutí podle Hášimího také očekává, že sousední země Afghánistánu vrátí stroje, které přistály na jejich území.
"Většina byla vycvičena v Turecku, v Německu a v Británii. Promluvíme si s nimi, aby se vrátili na své pozice," uvedl Hášimí na adresu vládních pilotů. "Samozřejmě budeme mít v armádě jisté změny a reformy, přesto je potřebujeme a oslovíme je, aby se k nám přidali. (…) Jsme v kontaktu s mnoha piloty. Vyzvali jsme je, aby se přidali k nám, ke svým bratrům, ke své vládě," dodal.
Nakolik bude rekrutování úspěšné, ukáže až čas, píše Reuters. Za posledních 20 let zabili povstalci z Tálibánu tisíce vojáků, v poslední době se kvůli jejich klíčové roli zaměřili právě na vyhledávání pilotů.
Uspořádání státu, které Hášimí v rozhovoru popsal, je velmi podobné způsobu, jakým zemi Tálibán vládl v letech 1996 až 2001, poznamenal Reuters. Také tehdy nejvyšší vůdce země přenechal její každodenní správu radě.