Berlín - Jestliže Angela Merkelová zastává liberální přístup k migraci, jejím protipólem je maďarský premiér Viktor Orbán.
Postavil na maďarských hranicích plot, prosadil kriminalizaci lidí pomáhajících migrantům a svoji politiku obhajuje jako záchranu maďarské a evropské kultury.
Oba politici se ve čtvrtek sejdou v Berlíně. Téma? Samozřejmě migrace. Shodu hledat musí, i když každý stojí jinde.
Vláda v Berlíně chce žadatele o azyl soustřeďovat v takzvaných tranzitních centrech u rakouských hranic. Na tomto kompromisu se dohodla Merkelová s ministrem vnitra Horstem Seehoferem a politici tak zažehnali vládní krizi.
Merkelová ale chce dohodu i s vládami zemí Evropské unie, kterých by se týkalo případné navracení odmítnutých žadatelů o azyl. Se Španělskem a Řeckem se už dohodla, s Rakouskem a Maďarskem ještě ne.
"Jsem ochoten jednat s Angelou Merkelovou o bilaterální azylové dohodě. Ale nejdříve se musí dohodnout Německo s Rakouskem a pak Rakousko s námi," řekl Orbán před cestou deníku Bild.
Maďarský premiér považuje Merkelovou za viníka takzvané migrační krize kvůli tomu, že uprchlíkům v roce 2015 otevřela německé hranice. Kancléřka naopak tvrdí, že tím vyhověla žádostem Budapešti a Vídně.
Pro maďarského premiéra tak bude ve čtvrtek pravděpodobně mnohem příjemnější setkání s ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Předseda bavorské CSU a bývalý bavorský premiér je mu v otázkách přístupu k migraci bližší.
V lednu například Seehofer prohlásil, že k Orbánovi chová velké sympatie a chápe jeho požadavek, aby Evropská unie finančně přispěla na stavbu maďarského plotu.
Podobně rozděluje Orbán i rakouskou politickou scénu. Zatímco vládní krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) jej považuje za skvělého státníka, opoziční sociální demokraté ho kritizují jako autokrata.
Jeden z poslanců FPÖ se dokonce rozčílil na rakouskou veřejnoprávní televizi, že o maďarských parlamentních volbách informovala zkresleně v neprospěch Viktora Orbána.
Ten parlamentní volby 8. dubna jasně vyhrál a v parlamentu má ústavní dvoutřetinovou většinu.