Ropa hrozí. Aljaška stále v nebezpečí.

Roman Staněk
19. 5. 2006 0:00
Juneau - Ropa, která vytekla z tankeru Exxon Valdez, už 17 let ohrožuje životní prostředí kolem Zátoky prince Williama na Aljašce.

Vědci z Národního úřadu pro rybolov v Juneau na Aljašce zjistili, že zhruba deset kilometrů pobřeží kolem Zátoky prince Williama je po největší ekologické havárii v amerických dějinách stále poškozeno. V oblasti se podle nich nachází zhruba 100 tun ropy.

Firma ExxonMobil, které havarovaný ropný tanker patřil, už přispěla zhruba 900 miliony dolarů k vyčištění pobřeží.

Stát Aljaška a americká vláda ovšem po firmě mohou požadovat dalších 100 milionů, pokud se prokáže, že stále existují poškození způsobená ropnou skvrnou, o kterých se při podepisování dohody s firmou v roce 1991 nevědělo.

Ropa je stále zde

Zátoka prince Williama je již plně zotavená, zdravá a daří se jí, oponuje však firma. "To je zřejmé každému, kdo tam byl, a také je to vyjádření mnoha vědců," tvrdí ExxonMobile ve svém prohlášení. "Tvrzení některých ekologických organizací, že trvá 'vážné' ekologické ohrožení oblasti, jsou prostě nepravdivá."

Jak se rozšiřovala ropná skvrna v nejbližších dnech a týdnech po havárii můžete vidět na mapě
Jak se rozšiřovala ropná skvrna v nejbližších dnech a týdnech po havárii můžete vidět na mapě | Foto: Aktuálně.cz

Studie, která vyšla v nejnovějším vydání magazínu Environmental Science & Technology, však tvrdí, že ropa z tankeru Exxon Valdez zůstává stále na pobřeží Zátoky Prince Wiliema.

Některá je na povrchu a ztvrdla a tvoří "asfaltové chodníčky", zatímco jiná je ukryta pod povrchem v mezipřílivových oblastech místních pláží, řekl Jeffrey Short, jeden z pěti tvůrců studie v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Nejhůř jsou na tom vydry

Podle něj ropa nejvíce ohrožuje mořské vydry a mořské kachny - tedy druhy, které shánějí potravu podél přílivové linie. "Souvislost je zřejmá, ohrožena jsou ta zvířata, která během pátrání po kořisti prozkoumávají usazeniny."

Během přílivu, kdy je přílivová zóna zaplavena vodou, si mořské vydry hloubí jámy, a poté se potápějí a hledají na dně škeble, přičemž rozrývají sedimenty.

Pokud přitom narazí na ropnou skvrnu, ropa jim vnikne do srsti a zvířata pak část pozřou během očisty. Ta je u vyder, jejichž srst je důležitá pro udržení tělesného tepla, nezbytnou procedurou.

"Naše studie naznačuje, že některé z těchto látek pozřou i několikrát do roka," uvedl Short.

Ještě mnoho let po havárie se na různých místech symbolizujících firmu ExxonMobile scházeli lidé, kteří požadovali větší zapojení firmy na likvidaci škod
Ještě mnoho let po havárie se na různých místech symbolizujících firmu ExxonMobile scházeli lidé, kteří požadovali větší zapojení firmy na likvidaci škod | Foto: EPA

Vrátilo se jen šest druhů zvířat

O toxických účincích ropy na savce, kteří ji pozřou, je podle něj známo jen málo, ale nepřímé důkazy nasvědčují tomu, že kontakt s ropou patří mezi možné příčiny, proč se v nejznečištěnějších částech Zálivu prince Williama nedaří obnovit stavy mořských vyder.

Rada, která dohlíží na odstraňování následků škod, tvrdí, že se od doby havárie v oblasti podařilo plně obnovit pouze šest zvířecích druhů - orel, říční vydra, ústřičník západní, alkoun a některé druhy lososa.

Firma ExxonMobil, a podle ní také mnoho vědců, však s tímto tvrzením nesouhlasí a oponuje, že rada má nepřesné imformace.

Nejpozději do 2. června musí aljašská vláda požádat společnost ExxonMobil o dodatečné platby podle ustanovení z roku 1991. Firma pak má 90 dní na to, aby žádost vyhodnotila, platnost ustanovení vyprší 1. září.

Spojené státy ani aljašská vláda v žádné předchozí dohodě o odstranění ekologických škod však toto ustanovení neuplatnily.

 

Právě se děje

Další zprávy