Washington - Co dokáže jeden televizní duel. Nejnovější průzkumy veřejného mínění ve Spojených státech ukazují, že debata prezidenta Baracka Obamy s jeho republikánským vyzyvatelem Mittem Romneym zcela otočila poměrem sil před blížícím se listopadovým hlasováním.
Pewovo výzkumné středisko, po Gallupově ústavu zřejmě druhá nejprestižnější instituce zabývající se v USA sondážemi veřejného mínění, zveřejnila průzkum, podle nějž má nyní u lidí, kteří se pravděpodobně dostaví k volebním urnám, Romney podporu 49 % Američanů, což je o čtyři procenta více než Barack Obama.
V polovině září, tedy v čase před televizní debatou, měl v tom samém průzkumu Obama náskok osmi procent. Romneymu se tedy díky přesvědčivému výkonu v přímém souboji s Obamou, který sledovalo přes 70 milionů Američanů, podařil dvanáctiprocentní zvrat.
Romneyho historický triumf v debatě
Krátce před Pewovým střediskem ukázal výrazný posun ve voličských preferencích i Gallupův ústav. Zatímco těsně před debatou vedl v jeho průzkumu o pět procent Barack Obama, sondáž prováděná během tří dnů bezprostředně následujících po volebním duelu ukázala zcela vyrovnaný stav mezi oběma kandidáty.
Za změnou jednoznačně stojí výsledek televizní debaty, v níž Romney podle Gallupa zaznamenal historický triumf. Za jejího vítěze ho označilo 72 procent Američanů, zatímco Obama vyhrál jen podle 20 procent z nich.
Jde o vůbec nejjednoznačnější výsledek televizní diskuse v historii. Až dosud držel rekord Bill Clinton z roku 1992, kdy porazil tehdejšího prezidenta George Bushe staršího rozdílem 42 procent.
Důkladné průzkumy Gallupova ústavu a Pewova střediska (podle něj považoval Romneyho za vítěze trojnásobek Američanů oproti počtu, jemuž se víc líbil Obama) tak potvrdily to, co už krátce po skončení duelu naznačovala blesková šetření televizních stanic CNN a CBS.
Romney se stal rázem populárnější
Co je pro Romneyho důležité, díky přesvědčivému vystoupení před více než polovinou voličů se mu podařilo pohnout s tím, jak ho až dosud americká veřejnost viděla.
Podle Pewova střediska teď Romneyho Američané vnímají jako toho kandidáta, který má nové myšlenky, a věří mu více v klíčových oblastech, jako je vytváření pracovních míst či boj s deficitem rozpočtu.
Za sympatického označila po debatě Romneyho přesně polovina Američanů, což je o pět procent více než při posledním průzkumu a vůbec poprvé, kdy se v této otázce dotáhl na padesátiprocentní hranici. Obliba prezidenta Obamy naopak poklesla z 55 % na 49 %.
Romneymu se v debatě podařilo splnit hned dva cíle: nejen si naklonit nezávislé voliče, ale také vlít novou energii do žil republikánské voličské základně. Více než dvě třetiny příznivců nyní vyjadřují Romneymu silnou podporu, jde o jedenáctiprocentní nárůst oproti stavu ze září.
Přijde k volbám víc republikánů?
Volby nyní silně zajímají republikány více než demokraty, a to dokonce rozdílem 15 procent. Tento údaj může být klíčový pro výsledek voleb, a to kvůli tomu, že může předpovědět, kteří Američané se nakonec skutečně dostaví k hlasování.
Jelikož se prezidentské volby nerozhodují v USA na celostátní úrovni, ale naopak na úrovni jednotlivých členských států federace, je teď pro Romneyho klíčové, aby se dokázal na Obamu dotáhnout i v klíčových státech, jako je Ohio, Florida či Virginie.
Zprůměrované nejnovější výsledky z Ohia, které zveřejňuje server RealClearPolitics, ukazují, že si zatím Obama udržuje těsný tříprocentní náskok. Bez vítězství v Ohiu přitom nedokázal nikdy v historii vybojovat republikánský kandidát Bílý dům.
Nejdůležitější událostí předvolební kampaně v tomto týdnu je televizní duel viceprezidentských kandidátů Paula Ryana a Joe Bidena ve čtvrtek. Obama s Romneym se před kamerami utkají opět v příštím týdnu. Nechce-li si Obama dál situaci zkomplikovat, musí předvést daleko přesvědčivější výkon než napoprvé.