Romney oživil Steva Jobse, aby porazil Obamu a zvítězil

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
31. 8. 2012 6:41
Republikánský kandidát na prezidenta USA slíbil, že vytvoří 12 milionů pracovních míst
Mitt Romney gestikuluje směrem k delegátům nominačního sjezdu Republikánské strany krátce poté, co dokončil svůj nominační projev.
Mitt Romney gestikuluje směrem k delegátům nominačního sjezdu Republikánské strany krátce poté, co dokončil svůj nominační projev. | Foto: Reuters

Tampa - Ještě nikdy nehovořil Mitt Romney k tolika Američanům najednou. Ještě nikdy nebyl nominační projev pro volební úspěch kandidáta na prezidenta USA tak důležitý jako letos.

Mitt Romney, bývalý massachusettský guvernér, muž mormonského vyznání a člověk, který vydělal stovky milionů dolarů riskantními kapitálovými investicemi, je podle průzkumů veřejného mínění nejméně oblíbeným kandidátem na prezidenta Spojených států v historii.

Osmatřicetiminutový projev, kterým Romney na sjezdu Republikánské strany v Tampě na Floridě přijal kandidaturu na prezidenta USA, měl tento fakt stojící v jeho cestě do Bílého domu změnit.

Děti nebudou mít lepší život

Romney se o to pokusil připomenutím toho, s jakými nadějemi a nadšením Amerika vzhlížela k Baracku Obamovi před čtyřmi lety a jak těžké ekonomické situaci na konci jeho prvního funkčního období čelí.

„Přál jsem si, aby prezident Obama uspěl, protože chci, aby uspěla Amerika. Ale jeho sliby se změnily ve zklamání. Poprvé v historii rodiče v USA pochybují, že jejich děti budou mít lepší život," řekl před delegáty sjezdu Romney a přímo se tím obrátil na Američany, kteří nebyli v sále přítomni, tedy ty, kteří v roce 2008 Obamu volili, letos však - pod vlivem nelepšící se hospodářské situace - jsou ochotni hlasovat proti němu.

Romney se pokusil oživit otázku, kterou Američanům v roce 1980 položil Ronald Reagan a která vedla k jeho vítězství nad tehdejším demokratickým prezidentem Jimmy Carterem, pokusil se tak však učinit pro Obamovy voliče vlídným způsobem. „Mám pro vás otázku: když jste byli tak nadšení před čtyřmi lety, kdy jste hlasovali pro Baracka Obamu, neměli byste být stejně nadšení teď, když je prezidentem USA?"

Obama jako Carter

Romney označil Obamu za jediného prezidenta Spojených států, který spolu právě s Jimmy Carterem nemůže Američanům říct, že jsou na tom lépe než před čtyřmi lety.

Za hlavní úkol své budoucí administrativy označil tvorbu pracovních míst. Američanům slíbil, že během čtyř let jeho vlády vznikne dvanáct milionů nových pracovních míst. Jak toho chce dosáhnout?

Romney představil ve svém projevu pětibodový plán, který však postrádal konkrétní kroky. Slíbil, že do roku 2020 zajistí Severní Americe nezávislost na cizích zdrojích energie, podpoří školství a rekvalifikace, zajistí nové dohody o volném obchodu, sníží deficit federálního rozpočtu a podpoří malé a střední podnikatele nižšími daněmi a zjednodušením administrativy.

Jako obvykle se po skončení nominačního projevu přidala k Mittu Romneymu na sjezdovém podiu celá jeho rodina
Jako obvykle se po skončení nominačního projevu přidala k Mittu Romneymu na sjezdovém podiu celá jeho rodina | Foto: Reuters

"Prezident Obama slíbil, že zastaví růst oceánů a uzdraví planetu. Můj slib je, že pomůžu vám a vaší rodině," postavil Romney do kontrastu velkorysé plány Obamy se svým deklarovaným důrazem na jedinou otázku: zlepšení ekonomické situace v USA.

Jobse taky nejdřív vyhodili

Romney se v projevu pokusil čelit útokům na svou kariéru v soukromém byznysu, jimž v posledních týdnech čelil ze strany demokratů a prezidenta Obamy. Vyjmenoval několik firem, do nichž jeho firma investovala a postavila je na nohy. Přiznal zároveň, že v řadě případů neuspěla.

"Steva Jobse nejdříve v Applu vyhodili, aby se poté vrátil a změnil svět," pomohl si Romney odkazem na kariéru zakladatele firmy Apple a chtěl tak čelit výtkám, že ve firmách, které jeho firma koupila, se ztratila pracovní místa.

V pasáži projevu, jež měla sloužit k jeho "polidštění" v očích Američanů, Romney zavzpomínal na svoji matku a její neúspěšný pokus o kandidaturu do Senátu, do níž se pustila s otázkou, proč by ženy měly mít menší slovo v rozhodování o důležitých věcech.

Mitt Romney a Paul Ryan mávají delegátům Republikánského sjezdu na jeho závěr po skončení Romneyho nominačního projevu
Mitt Romney a Paul Ryan mávají delegátům Republikánského sjezdu na jeho závěr po skončení Romneyho nominačního projevu | Foto: Reuters

Ženy jsou podle dosavadních průzkumů veřejného mínění skupinou voličů, která většinově podporuje dosavadního prezidenta Baracka Obamu. Ve snaze si je naklonit připomněl Romney skutečnost, že jako guvernér Massachusetts jmenoval do poloviny ministerských funkcí právě ženy.

Putine, strachuj se

Velmi okrajově se Romney v nominačním projevu věnoval zahraniční politice, přesto to byla oblast, kde si vyhradil pro Obamu nejtvrdší slova odsouzení. Pochválil prezidenta za zabití Usámy bin Ládina, následně ho však obvinil z toho, že „hodil Izrael pod autobus", opustil přátele v Polsku, když zrušil plán na vybudování protiraketového štítu ve střední Evropě, a příliš ustoupil Putinovi.

 

„Za mého prezidentství se budou moci spojenci spolehnout víc na naši loajalitu a Putin méně na naši flexibilitu," slíbil Romney a pokusil se tak naklonit si hlasy židovské a polské menšiny, které mohou hrát důležitou roli v některých státech, kde se budou letošní volby rozhodovat.

Kolik procent projev přihraje?

Jak moc Romneymu nominační projev v boji s prezidentem Obamou pomůže, by měly ukázat průzkumy veřejného mínění v následujících několika dnech. V průměru se podle historických statistik podařilo prezidentským kandidátům díky němu zvednout svou popularitu o pět procent.

Letošní rok se však vyznačuje extrémně ostrým rozdělením voličstva mezi příznivce obou kandidátů, experti na veřejné mínění odhadují, že skutečně nerozhodnutých voličů, kteří jsou stále ještě ochotni změnit před volbami svůj názor, je tři až pět procent.

Romney v současnosti podle výsledků veřejného mínění zaostává za Obamou v průměru o dvě procenta. Pokud by se mu podařilo na Obamu dotáhnout či ho dokonce o několik procent přeskočit, mohl by považovat svůj projev za úspěch.

Již příští úterý však začíná nominační sjezd Demokratické strany, který poskytne obdobnou příležitost Baracku Obamovi, aby se pokusil Američany přesvědčit, že si zaslouží mandát na další čtyři roky.

 

Právě se děje

Další zprávy