Washington - Mitt Romney se v říjnu vrátil do čela republikánských prezidentských kandidátů, dostal se však současně pod palbu kritiky za svou příslušnost k mormonské církvi.
Pro Romnyeho je to nepříjemná záležitost, neboť většina konzervativních republikánů má vždy sklon volit "skutečného" křesťana.
Bývalý massachusettský guvernér nyní podle průzkumů veřejného mínění z minulého týdne vede pole uchazečů o nominaci za Republikánskou stranu s 22 procenty hlasů, druhý je bývalý businessman Herman Cain se 17 procenty.
Až na třetí místo se propadl texaský guvernér Rick Perry, který se sice v srpnu vyšvihl do čela, ale po dvou televizních debatách, které pro něj nedopadly dobře, mu voličské preference zase prudce klesly.
Romneyho vedení je však nevýrazné a všichni nyní čekají, jak si on, Perry a ostatní povedou v dalších dvou televizních debatách. První se bude konat toto úterý v New Hampshiru, druhá a o týden později v Nevadě.
Romney by se potřeboval prosadit co nejvíce, aby se jednoznačně oddělil od zbytku soutěžního pole a posílil v očích republikánských voličů názor, že po odmítnutí newjerseyského guvernéra Chrise Christieho vstoupit do boje o nominaci za Republikánskou stranu je on tou nejlepší alternativou.
"Mormoni jsou sekta"
Skutečnost, že se Romney dostal opět do vedení na úkor Perryho, je zřejmě příčinou toho, že se již v této počáteční fázi boje dostala do popředí otázka vyznání jednotlivých kandidátů.
Do Romneyho se kvůli této věci zvláště tvrdě opřel texaský baptistický kazatel Robert Jeffress, stoupenec texaského guvernéra Perryho, s nímž uspořádal v srpnu v Houstonu kázání, na které přišlo 30 tisíc lidí.
Tento kazatel již v pátek prohlásil, že republikáni by neměli Romneyho volit, protože je mormon, a mormonskou církev označil za kult. Poté, co ho ostatní republikánští kandidáti za toto prohlášení přímo či nepřímo kritizovali, odmítl jakkoli zmírnit svůj postoj.
"Mormonská církev vznikla 1800 let po Kristu, má svého vlastního zakladatele - Josepha Smitha -, své vlastní doktríny a svůj vlastní svatý text, Knihu Mormonovu. To naplňuje přesně definici teologického kultu," prohlásil v neděli.
Na víkendové konferenci ve Washingtonu, sponzorované protestantskými křesťanskými skupinami, na níž promluvili republikánští kandidáti, kazatel Jeffress i další konzervativci, otázka Romneyho mormonství odsunula dokonce do pozadí tak důležitá témata jako churavějící ekonomiku USA, imigraci i interrupci.
Prezident musí "odmítat" evoluci
Romney se jí zúčastnil se záměrem získat si konzervativní protestanty. Ve svém projevu jim sliboval, že bude chránit postavení rodiny ve společnosti a také bojovat proti sňatkům homosexuálů i proti rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který legalizoval přerušení těhotenství.
Hned po Romneym ale promluvil Bryan Fischer, ředitel American Family Association, známý svými útočnými výpady proti homosexuálům a nekřesťanským náboženstvím, mezi něž řadí i mormonskou církev.
Fischer, jehož vlivná organizace patřila mezi sponzory washingtonské konference, prohlásil mimo jiné, že příštím prezidentem Spojených států musí být muž "upřímné a původní křesťanské víry".
Podle Fischera musí budoucí šéf Bílého domu "popírat evoluci, zastavit vládní pomoc chudým, vetovat jakékoli zvýšení dluhového stropu pro vládu a homosexualitu brát nikoli jako politickou záležitost, ale jako ohrožování zdraví veřejnosti."
Volební tým Ricka Perryho se od Jeffressových, a tím nepřímo také od Fischerových prohlášení distancoval s tím, že podle texaského guvernéra "je na Bohu", aby posuzoval víru lidí.
Perry ale z těchto útoků na svého hlavního soupeře Romneyho může profitovat, protože u konzervativních republikánů protestantského vyznání jsou výhrady k mormonům obvykle značné.