Perry by poslal vojáky do Mexika. Proti kartelům

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 10. 2011 13:26
Vojáci by podle republikánského kandidáta na prezidenta měli pomoct v boji s narkomafií
Guvernér Texasu Rick Perry je v současnosti nejpopulárnějším republikánským kandidátem.
Guvernér Texasu Rick Perry je v současnosti nejpopulárnějším republikánským kandidátem. | Foto: Reuters

Manchester (USA) - Texaský guvernér Rick Perry, který se chce ucházet o republikánskou nominaci pro nadcházející prezidentské volby, prohlásil, že pokud se dostane do Bílého domu, zváží, zda neposlat do Mexika armádu.

Američtí vojáci by podle něj mohli mexickým úřadům pomoci v boji s narkomafií.

"Není vyloučené, že likvidace těchto drogových kartelů bude vyžadovat naší vojenskou přítomnost v Mexiku," prohlásil možný budoucí prezident Spojených států na předvolebním mítinku ve státě New Hampshire.

Perry neupřesnil, jakou formu intervence má na mysli. "Neznám všechny možné scénáře, ale vím, že je velmi důležité, abychom s Mexičany spolupracovali a zabránili zhoršování stávající situace," dodal podle BBC. 

Vojenská intervence by výrazně změnila povahu stávající spolupráce mexických a amerických bezpečnostních složek. Nutno dodat, že mexické úřady boj s narkomafiemi nezvládají a gangsteři si v některých oblastech dělají, co se jim zlíbí.

Zameťte si před vlastním prahem, vzkazuje mexický prezident

Foto: Aktuálně.cz

Téměř jistě lze ale očekávat, že by mexická vláda podobný krok považovala za narušení suverenity své země a americké vojáky na svém území chtít nebude.

Podle mexického prezidenta Felipeho Calderóna by si měli Američané zamést před vlastním prahem, snížit poptávku svých občanů po drogách a zamezit vyvážení amerických zbraní přes hranice.

Perry podle analytiků chce pouze ukázat, že je zastáncem přísného střežení hranic - mnohými spolustraníky je totiž östře kritizován, že se vyjádřil proti stavbě plotu na americko-mexické hranici, který má bránit přílivu nelegálních přistěhovalců z Mexika a Latinské Ameriky.

Jsem guvernérem hraničního státu, tak vím, o čem mluvím

Rick Perry, který je už deset let guvernérem Texasu, tedy státu, jenž má dlouhou hranici s Mexikem, tvrdí, že ví - pokud jde o drogové kartely - o čem mluví.

Perryho mluvčí Robert Black podle CNN výroky svého šéfa pozdějiale mírnil. "Rick Perry je toho názoru, že by se měli vysocí představitelé obou zemí po volbách sejít a dohodnout společný postup. Nevylučuje nic a je připraven udělat cokoliv, co bude pro paralyzování drogových kartelů třeba," uvedl.

Válečné křivdy stále nejsou zapomenuty

Nad mexickým územím zatím operují pouze bezpilotní letadla. Přijdou i mariňáci?
Nad mexickým územím zatím operují pouze bezpilotní letadla. Přijdou i mariňáci? | Foto: Barnard Microsystems

Spojené státy připravily v americko-mexické válce (1846 - 1848) své jižní sousedy téměř o polovinu území a tamní vláda je od té doby na narušování územní celistvosti velice citlivá.

Bílý dům pod vedením současného prezidenta Baracka Obamy po prohlášení Perryho kontroval prohlášením, že Spojené státy budou pokračovat v "historicky nejvýznamnější spolupráci s Mexikem, jejímž cílem je ochrana obyvatel na obou stranách hranice."

Zmíněná spolupráce spočívá v materielní podpoře policejních a vojenských jednotek i předávání informací zpravodajských služeb.

Hranice hlídají jednotky Národní gardy a americká bezpilotní letadla podnikají nad mexickým územím výzvědné lety .

 

Právě se děje

před 23 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí a sedm lidí má zranění

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na dnešek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř.

Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči. Další podrobnosti zatím nejsou k dispozici.

před 1 hodinou

Cleveland zaskočil v NBA Philadelphii, které se zranil Embiid

Basketbalisté Clevelandu v NBA překvapivě zvítězili nad Philadelphií 108:94 a potvrdili, že pod novým trenérem J.B. Bickerstaffem se jim daří. Vyhráli třetí zápas z posledních čtyř, předtím na stejný počet vítězství potřebovali 21 utkání. Ve středečním duelu využili i toho, že Philadelphia už v první čtvrtině přišla o svou hvězdu Joela Embiida, který si poranil rameno.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 120:130, Charlotte - New York 107:101, Cleveland - Philadelphia 108:94, Houston - Memphis 140:112, Miami - Minnesota 126:129, Phoenix - LA Clippers 92:102, San Antonio - Dallas 103:109, Utah - Boston 103:114, Washington - Brooklyn 110:106.

Další zprávy