Peking - Odstupující čínský premiér Wen Ťia-pao se rád staví do role reformátora, bojujícího proti privilegiím mocných. Skromného muže z chudé rodiny, který má velké pochopení pro potřeby prostého lidu.
Svým nejbližším příbuzným ale umožnil, aby si přišli na majetek, který deník New York Times odhaduje na 2,7 miliardy dolarů.
Vedení komunistické strany zahájilo už před lety mohutné tažení proti korupci a nepotismu s cílem vzbudit v řadových Číňanech pocit, že vůdci země stojí na jejich straně. Ve skutečnosti ale čínské vládní špičky a jejich rodiny čím dál více charakterizuje nákladný a pompézní životní styl, který je v příkrém rozporu s tím, co kdysi hlásal Mao Ce-tung.
Západní politické a podnikatelské elity sice komunistickou ideologii odsuzují, se zemí, jež se i nadále hlásí k Maově odkazu, ale čile obchodují. Také díky tomu nashromáždili dnes promotéři rudého kapitalismu ve svých rukou bohatství, o kterém se lidem v západních demokraciích může jen zdát.
Čína, jež má k dispozici mimořádně levnou pracovní sílu, zaznamenávala v posledních deseti letech hospodářský růst na úrovni deseti procent svého HDP. Těžit z ekonomického boomu ale mohla jen úzká skupina vyvolených napojených na stranické vedení.
"Když si rozebereme strukturu tamních finančních holdingů, získáme velmi detailní přehled o tom, jak lidé s politickými konexemi těžili ze skutečnosti, že byli tam, kde se úzce stýká vláda a velký byznys, kde v podmínkách rychle rostoucí čínské ekonomiky konverguje vliv státu a soukromé bohatství," napsal vedoucí šanghajské kanceláře newyorského deníku David Barboza.
Krátce poté, co list New York Times informace o majetku premiérovy rodiny zveřejnil, nechaly čínské úřady internetové stránky deníku pro čínské uživatele zablokovat.
Pojišťovnictví, investiční společnosti, recyklace odpadů
Wen se stal náměstkem předsedy čínské vlády v roce 1998, premiérem pak o pět let později. Už v roce 2004 ale zvláštním vládním výnosem umožnil, aby pojišťovací společnosti Ping An Insurance, v níž jeho příbuzní a známí kontrolovali významný balík akcií, byla poskytnuta výjimka a firma mohla začít neomezeně růst.
Dnes má tento balík hodnotu 2,2 miliardy dolarů. Jen Wenova devadesátiletá matka vlastní v Ping An Insurance cenné papíry za 120 milionů dolarů.
Čínské společnosti nemohou své akcie umístit na burze, aniž by měly posvěcení z nejvyšších míst, a premiér má také rozhodující slovo ve věci investic do strategických sektorů, jako je energetika či telekomunikace. A v řadě takovýchto společností zastávají významné posty jeho příbuzní - nebo jsou jejich akcionáři.
Wenův mladší bratr Ťia-chung vlastní kupříkladu akcie společnosti provozující čističky odpadních vod a zabývající se recyklací odpadů v hodnotě dvou set milionů dolarů.
Premiérův jediný syn Jün-sung prodal před několika málo lety za deset milionů dolarů technologickou firmu, kterou založil, a peníze vložil do investiční společnosti New Horizon Capital s bilanční sumou 2,5 miliardy USD.
Wen má pokračovatele
Na své si přišla i Wenova žena Čang Pej-li, která obchoduje s drahými kameny a v devadesátých letech zastávala významný post na ministerstvu těžebního průmyslu. Již v roce 1993 pomáhala zakládat firmu Beijing Diamond, v níž její mladší bratr a dva blízcí známí drží osmdesátiprocentní balík akcií.
Když byla společnosti v roce 1999 povolena státními úřady primární emise akcií, přišli si Čang Pej-li a její bratr na osm milionů dolarů.
Komunistická strana sice nařizuje svým funkcionářům, aby pravidelně zveřejňovali informace o majetku svém i svých nejbližších příbuzných, žádný zákon těmto rodinám ale nezakazuje, aby se jejich příslušníci stali významnými investory.
Wen Ťia-pao, kterému je letos sedmdesát, nyní odchází do politického důchodu, bohatství jeho rodiny je však zajištěno na dlouhá desetiletí dopředu a bude nadále růst.
Totéž platí i o jeho nástupci, devětapadesátiletém viceprezidentu Si Ťin-pchingovi, který jej vystřídá ve funkci na kongresu komunistické strany začínajícím 8. listopadu.
Jak před časem napsala agentura Bloomberg, Si a jeho příbuzní včetně viceprezidentovy manželky Pcheng liou-jen kontrolují majetek v hodnotě několika stovek milionů dolarů.
Aby ale boj s korupcí a nepotismem zcela nezapadl, rozhodla se čínská komunistická strana ze svých řad s konečnou platností vyloučit kdysi vlivného člena politbyra a bývalého ministra obchodu Po Si-laje, obviněného ze zneužití pravomocí a úplatkářství.
Jeho manželka Ku Kchaj-laj byla v srpnu odsouzena za vraždu britského obchodníka Neila Heywooda k trestu smrti, změněném následně na doživotní vězení.
Soud čeká také samotného Po Si-laje. Čínské vedení chce proces s údajným korupčníkem zahájit ještě před začátkem stranického kongresu.