Berlín/Paříž - Po sedmi měsících v hibernaci se probral k životu robot Philae.
Z komety 67P Čurjumov-Gerasimenko, kde 15. listopadu minulého roku přistál, začal znovu posílat unikátní data. Oznámilo to Německé centrum pro letectví a vesmír (DLR).
První informace na Zemi dorazily v sobotu večer ve 22.28. Testovací vzkaz podle BBC zněl: "Haló, Země. Slyšíš mě?"
Robot "mluvil" 85 vteřin
"Philae se daří velmi dobře. Má provozní teplotu mínus 35 stupňů Celsia a dostatek energie," uvedl šéf projektu Stephan Ulamec.
Se svým týmem na Zemi podle DLR robot "mluvil" 85 vteřin.
Jean-Yves Le Gall, ředitel francouzské vesmírné agentury CNES, která se na projektu taktéž podílí, následně v Paříži upřesnil: "Zachytili jsme ... signály po dobu dvou minut a vysílání údajů po dobu 40 vteřin."
Vyhodnotit stihli experti 300 nových datových souborů, které jim Philae naposílal. Dokazují například to, že robot je vzhůru už delší dobu, jen - ze zatím neznámých příčin - nekontaktoval Zemi.
Philae a jeho mateřská loď Rosetta se zapsaly do historie kosmonautiky, když od základu změnily pohled vědy na vlasatice. Pokud robot znovu "neusne", mohl by pomoci vysvětlit i vznik života na Zemi.
Odkázán na Slunce
Robot po oddělení od Rosetty přistál ve stínu, a tak byl odkázán na baterie.
Kometa, na níž se nachází, se teď natolik přiblížila ke Slunci, že Philae znovu může používat solární panely.
Aby program zahájení oživovací sekvence hlavních řídicích systémů vůbec začal zjišťovat, zda má na restart řídicí jednotky dost energie, nesměla teplota naměřená vnitřními termostaty zařízení klesnout pod minus 45 stupňů Celsia. Tato podmínka tedy byla splněna.
V době listopadového přistání byla teplota na kometě mnohem nižší - pohybovala se okolo minus 160 stupňů.
Jak začala evoluce?
Krom teploty může robota z provozu vyřadit i jemný prach, když se usadí na povrchu baterií.
Pokud Philae popisované nástrahy překoná, může lidstvu pomoci nalézt odpověď na tu nejzásadnější otázku: jak se zrodil život na Zemi. Jednou z možností, jak mohla být nastartována evoluce, je totiž teorie takzvané panspermie, podle níž zárodek života přiletěl z hlubokého vesmíru na jiném vesmírném tělese, možná právě na kometě.