Řím trpí nedostatkem vody, hrozí mu každodenní odstávky. Ve Vatikánu nefungují ani fontány

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
28. 7. 2017 16:57
Římské úřady zvažují kvůli dlouhotrvajícím suchům pravidelné odstávky vody, každý den až na osm hodin. Přerušené dodávky vody by zasáhly přes jednu třetinu obyvatel města. Starostka Říma Virginia Raggiová vyzvala italskou vládu, aby zasáhla a vyhlásila výjimečný stav. Podle italské ministryně zdravotnictví by odstávka mohla vést k velkým problémům při poskytování základní zdravotnické péče. V rámci šetření vody už město zastavilo pověstné fontány. Ty po rozhodnutí papeže Františka přestaly téct i ve Vatikánu.
Vysychající jezero Bracciano.
Vysychající jezero Bracciano. | Foto: Reuters

Řím - Obyvatelům italské metropole hrozí, že místní vláda kvůli dlouhotrvajícímu suchu zastaví dodávky pitné vody až na osm hodin denně.

Odstávky by se týkaly až jednoho milionu Římanů.

"Je nepřijatelné, aby byla Římu odnímána voda. Vzniká tím obrovská újma občanům, podnikům i pověsti Itálie," řekla v pátek starostka Říma Virginia Raggiová. "Vláda by měla zasáhnout všemi prostředky, které jsou k dispozici," dodala.

Také vyzvala vládu premiéra Paola Gentiloniho, aby vyhlásila výjimečný stav.

Regionální úřady v pátek zakázaly vodárenské firmě ACEA, která zásobuje hlavní město, aby čerpala vodu z Braccianského jezera, ležícího asi 30 km od Říma.

ACEA ale pohrozila Římu přídělovým systémem vody, který bude v důsledku zákazu možná nutné od pondělí zavést.

"Je to tragédie. Pravdou je, že Braccianské jezero příliš výrazně kleslo a hrozí ekologická katastrofa," řekl minulý týden televizní stanici Tgcom24 Nicola Zingaretti, který stojí v čele italského kraje Lazio.

Vodní hladina v jezeře během posledních měsíců klesla o 1,5 metru. Město už bylo nuceno snížit tlak vody v celém Římě, aby napomohlo jejímu šetření.

Italská ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzinová ve středu řekla deníku The Local, že pokud regionální vláda v Římě zastaví dodávky vody, mohlo by to mít vážné důsledky na hygienické standardy v celém městě.

"Především by odstávka mohla vést k velkým problémům v poskytování základní zdravotnické péče," varovala.

Slavné fontány vyschly

Nedostatek vody v Římě vidí na první pohled i návštěvníci. Na začátku července musela společnost ACEA ve městě zastavit většinu fontán, kterými se Řím pyšní.

Papež František ve snaze ušetřit pitnou vodu v Římě v pondělí rozhodl o zastavení stovky slavných fontán i po celém Vatikánu

"Není to tak, že by Vatikán umíral na nedostatek vody, ale bereme ji ze stejných míst jako Řím - z Braccianského jezera a akvaduktů," řekl deníku New York Times vatikánský tiskový mluvčí Greg Burke.

Dodal, že je to vůbec poprvé, co si duchovní autority pamatují, že by bylo nutné, aby se ve Vatikánu zastavily slavné fontány.

Podle Burkeho byla ale některá uzavření fontán pouze symbolická, protože užívají vodu, která není pitná.

Ztráta až 2 miliardy eur

Podle vodárenské firmy ACEA jsou již dva roky v Římě srážky nízko pod průměrem. 

Nejen Řím trápí sucho a vysoké teploty. Polovina italských regionů již požádala o vyhlášení mimořádného stavu kvůli dlouhotrvajícím suchům.

Letošní jaro bylo navíc v italském hlavním městě druhé nejteplejší a zároveň nejsušší za posledních 60 let. Pršelo pouze 26 dní. To je třikrát méně než v loňském roce.

Asociace italských farmářů Coldiretti odhaduje škody v zemědělství až na 2 miliardy eur. Očekává se, že ceny oliv a hroznového vína kvůli suchům znatelně stoupnou.

Itálie není jedinou zemí, kterou trápí vysoké teploty a málo srážek. Kvůli velkému suchu už požáry zasáhly jihovýchod Francie, Portugalsko nebo Chorvatsko.

I Česká republika se potýká s nízkými hodnotami srážek a suchem. Problémy mají zemědělci na jižní Moravě nebo v Polabí.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy