S požáry v Portugalsku a v Itálii bojují už tisíce hasičů, pro italské zemědělství je to katastrofa

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2017 23:36
Nezvykle dlouhé období lesních požárů zažívají Portugalsko a Itálie, kde s plameny bojují tisíce hasičů. Požáry na Apeninském poloostrově řádí již několik týdnů, podpořené jedním z nejhorších suchých období za posledních 60 let. Podle místních úřadů však většinu z požárů založili lidé. Vývoj z posledních týdnů představuje katastrofu pro italské zemědělství. Farmářská asociace Coldiretti zatím odhadla škody v rostlinné i živočišné výrobě na dvě miliardy eur. V Portugalsku je nejhůře zasažena centrální část asi 200 kilometrů severovýchodně od Lisabonu. Několik osad muselo být evakuováno a uzavřena byla část dálnice A23.
Rozsáhlé lesní požáry sužují Portugalsko už od června.
Rozsáhlé lesní požáry sužují Portugalsko už od června. | Foto: Reuters

Lisabon/Řím - Už více než 2300 hasičů a 700 vozidel bojuje s plameny v centrálním Portugalsku, které letos zažívá nezvykle dlouhé období lesních požárů. Podobně je na tom Itálie, kde požáry zasáhly zejména jižní regiony, píše agentura AP. Italská agentura ANSA ve středu informovala o tom, že požár pod Vesuvem zabil 50 milionů chovných včel.

Italské záchranné složky uvedly, že ve středu reagovaly na 26 žádostí o letecký zásah v provinciích Lazio, Kalábrie, Apulie, Sardinie a Sicílie. Požáry na Apeninském poloostrově řádí již několik týdnů, podpořené jedním z nejhorších suchých období za posledních 60 let. Podle místních úřadů však většinu z nich založili lidé.

Hasiči ve středu stále bojovali také s požárem v Římě. V pondělí v jihozápadní části metropole začaly hořet křoviny a odpadky a nad městem se i ve středu stále vznášel pravděpodobně toxický mrak kouře. Plameny v Římě zachvátily také městský park Castelfusano. "Situace je vážná, už osm dní se snažíme situaci držet pod kontrolou," řekla agentuře ANSA starostka Říma Virginia Raggiová.

Vývoj z posledních týdnů představuje katastrofu pro italské zemědělství. Farmářská asociace Coldiretti odhadla zatím škody v rostlinné i živočišné výrobě na dvě miliardy eur. Podle asociace se sucho odrazí mimo jiné na poklesu produkce mléka, vína, oliv či parmezánu. Požár u Vesuvu pak zabil 50 milionů včel v chovech a pětinu zbývajících připravil o orientační smysl, což pro včely znamená jistou smrt.

Nejméně deset italských regionů připravuje žádost, aby vláda v jejich oblasti vyhlásila kvůli suchu kalamitní stav. Biskupové na Sardinii vyzývají obyvatele, aby "bděli a modlili se", s cílem zabránit vzniku požárů. Obydlené oblasti ve středu v Itálii oheň neohrozil, například na Sardinii však utrpěl popáleniny pastýř, který se z plamenů snažil vyvést své stádo ovcí.

Nad dvě tisícovky se pak vyhoupl počet hasičů, kteří bojují s 13 velkými požáry v Portugalsku. Tam je nejhůře zasažena centrální část asi 200 kilometrů severovýchodně od Lisabonu. Několik osad muselo být evakuováno a uzavřena byla část dálnice A23. Potlačení požárů komplikují silný vítr a neprostupná oblaka kouře, která znemožňují zapojení hasičských letadel.

V zemi tak pokračuje mimořádně dlouhá sezona požárů. Ta obvykle přichází po 1. červenci, letos ji však extrémní sucha přinesla dříve. Během několikadenního lesního požáru na konci června zde oheň zabil 64 osob a dalších 135 zranil. Zničeno tehdy bylo zhruba 26 000 hektarů území.

Požár ohrožuje přímořské letovisko Saint-Tropez. Hasičům se ho nedaří zkrotit | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy