Washington - Republikáni v americké Sněmovně reprezentantů překvapivě odvolali očekávané hlasování o vlastním návrhu zdanění bohatých.
Republikánský předseda dolní parlamentní komory John Boehner ve čtvrtek večer vyjádřil obavu, že se pro návrh nenajde dostatečný počet hlasů. Radikálnější členové strany tak zjevně nadále odmítají jakékoli zvyšování daní.
Škrty za 600 miliard
Daňový návrh byl příspěvkem republikánů ke snaze o včasné přijetí rozpočtu, bez něhož Spojeným státům hrozí rozpočtové provizorium neboli pád z takzvaného fiskálního útesu.
V takovém případě by se od ledna začaly uplatňovat automatické rozpočtové škrty ve výši přes 600 miliard dolarů (téměř 11,5 bilionu korun) a vyprší daňové úlevy přijaté za předchozího prezidenta George Bushe. To by podle odhadů renomovaných institucí a ekonomů mohlo Spojené státy opět uvrhnout do recese.
Šéf Sněmovny reprezentantů ovládané republikány připustil, že návrh zvýšení daní pro milionáře nemá v dolní parlamentní komoře dostatečnou podporu. Sněmovna má o záležitosti znovu jednat až 27. prosince.
Republikáni v zájmu kompromisu s demokraty ovládajícími Senát navrhovali zvýšení daní pro rodiny s ročním příjmem přesahujícím milion dolarů, přestože ještě nedávno jakékoliv zvyšování daní zcela odmítali. V příštích deseti letech by prý návrh zvýšil příjmy státního rozpočtu o víc než bilion dolarů. Bílý dům ale i tak hrozil vetováním návrhu.
Řada je na Obamovi
Boehner v krátkém prohlášení uvedl, že je nyní řada na prezidentovi Baracku Obamovi, aby s demokraty v Senátu vypracoval kýženou dohodu o snížení rozpočtového deficitu a zamezil fiskálnímu útesu.
Obama původně do jednání vstoupil s požadavkem nových příjmů státního rozpočtu ve výši 1,6 bilionu dolarů během deseti let. Rovněž požadoval, aby se vyšší daně týkaly lidí s příjmy už od čtvrt milionu dolarů ročně.
Později Bílý dům navrhl republikánům v Kongresu nový kompromisní návrh, jenž zahrnoval vyšší zdanění výdělků až od 400 tisíc dolarů ročně. Na oplátku byl Obama ochoten souhlasit s omezením výdajů státního rozpočtu o 1,22 bilionu dolarů.
Demokraté se s republikány přou o výši daní a rozpočtových škrtů prakticky od Obamova nástupu do úřadu. Kompromis mezi růstem daní a rozpočtovými škrty jim ale dosud unikal. Zadlužení Spojených států mezitím v poslední době prudce rostlo. Státní dluh USA přesahuje rekordních 16,3 bilionu dolarů.