Obava z přenesení války do Evropy se naplnila. Útočníci v Paříži stříleli do davu. Lidé prchali

Martin Novák Martin Novák
14. 11. 2015 8:10
Teroristé stříleli v koncertním sále Bataclan zhruba deset minut do davu, mlčky si vyměňovali na zbraních zásobníky. Někteří diváci v síni Bataclan popsali televizi France 24, jak se zachránili. Jedna žena se schovávala pod sedadly, několik lidí uprchlo na toaletu. Někteří se dostali na střechu a odtud okny do sousedních bytů. "Lidé křičeli a snažili se v panice dostat pryč. Utíkali po tělech dalších,“ uvedl pro agenturu AFP Julien Pierce, který byl mezi diváky. Policie po půlnoci do sálu vtrhla, ale nestihla zabránit tomu, že tři útočníci odpálili nálože na svých tělech. Počet obětí teroru v sále odhadují policisté na osmdesát.
Teroristický útok v Paříži
Teroristický útok v Paříži | Foto: ČTK

Paříž – Útoky provedené současně na několika místech – navíc některé spáchané sebevražednými atentátníky – jednoznačně ukazuji i bez důkladnějšího vyšetřování na stopu islamistů.

Svědci z místa činů uvádějí, že teroristé se hlásili k Islámskému státu a že hovořili o zapojení Francie do války v Sýrii a Iráku. Francouzská letadla se podílejí na spojeneckém bombardování Islámského státu v obou zemích.

"To je Hollandeova vina. Je to vina vašeho prezidenta. Neměl zasahovat v Sýrii,"  uvedl novinář Pierre Janaszak, který byl v době útoku údajně v koncertní síni Bataclan.

Zřejmě se tak naplnila dlouhotrvající obava, že sympatizanti džihádistů zformují v západní Evropě buňky, které udeří pod značkou Islámského státu proti civilistům a budou se snažit válku a teror přenést ze Sýrie do Evropy. A jsou ochotni při tom zemřít.

Francouzská policie a zpravodajská služba v minulosti několik velkých útoků odvrátily. Tentokrát neuspěly.

Zatím se nic neví o identitě osmi teroristů. Zda měli francouzské občanství, zda pobývali nějakou dobu v Sýrii či zda zpravodajská služba o nich vedla záznamy v souvislosti s kontakty na džihádistické skupiny. Televize France 24 uvedla, že mluvili velmi dobře francouzsky.

Z dosavadních zpráv policie vyplývá, že zaútočili celkem na šesti místech francouzské metropole.

Stříleli na čtyřech ulicích, plných restaurací a bister. Nejvíce obětí si vyžádalo přepadení koncertní síně Bataclan, kde zemřelo osmdesát lidí.

Dva sebevražední atentátníci odpálil nálože na svém těle u stadionu Stade de France, kde se právě hrál fotbalový zápas Francie - Německo.

Jde o nejhorší teroristický čin v dějinách Francie, obětí je nejméně 126. Desítky dalších osob jsou v kritickém stavu. Policisté uvádějí, že všech osm teroristů také přišlo o život. Sedm z nich odpálilo nálože na svých tělech. Pokračuje pátrání po těch, kteří jim pomáhali masakr zorganizovat.

Hrůzná noc začala dvacet minut po deváté hodině večer. Střelba se ozvala z baru Le Carillon na ulici rue Alibert v desátém pařížském obvodu poblíž náměstí Republiky.  O několik domů dál na stejné ulici pak střelec pálil v kambodžské restauraci Le Petit Cambodge.

Na rue Alibert zemřelo nejméně deset osob.

V půl desáté slyšeli diváci na stadionu Stade de France dva výbuchy v době, kdy bylo utkání Francie – Německo v prvním poločase. Ochranka okamžitě evakuovala prezidenta Francoise Hollanda.

Sebevražední atentátníci zřejmě zaútočili v restauraci a baru nedaleko stadionu, zatím ale není jasné, zda tady někoho usmrtili kromě sebe. U stadionu zemřeli celkem čtyři lidé, nejméně tři z nich teroristé

Přibližně ve 21:50 dva muži stříleli na terasu baru La Belle Equipe na ulici Rue de Charonne v jedenáctém pařížském obvodu. V této ulici zanechali střelci za sebou osmnáct mrtvých.

To nejhorší se ale odehrálo kolem desáté večer, když skupina teroristů vstoupila do koncertního sálu Bataclan, kde vystupovala americká kapela Eagles of Death Metal.

Vzala obecenstvo jako rukojmí způsobem připomínajícím útok čečenského komanda v roce 2002 na divadlo Dubrovka v Moskvě.

Stříleli zhruba deset minut do davu, mlčky si vyměňovali na zbraních zásobníky.

Někteří diváci v síni Bataclan popsali televizi France 24, jak se zachránili. Jedna žena se schovávala pod sedadly, několik lidí uprchlo na toaletu. Někteří se dostali na střechu a odtud okny do sousedních bytů.

"Lidé křičeli a snažili se v panice dostat pryč. Utíkali po tělech dalších,“ uvedl pro agenturu AFP Julien Pierce, který byl mezi diváky.

Policie po půlnoci do sálu vtrhla, ale nestihla zabránit tomu, aby tři útočníci odpálili nálože na svých tělech. Počet obětí teroru v sále odhadují policisté na osmdesát.

Na koncertě nebyla žádná bezpečnostní opatření, žádná ostraha.

Pro Francii jde o třetí teroristický čin islamistů v letošním roce. V lednu přišlo o život při střelbě v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo dvanáct lidí, v srpnu  cestující ve vlaku z Amsterodamu do Paříže zabránili na poslední chvíli útočníkovi ve střelbě.

 

Právě se děje

Další zprávy