Rekonstrukce: Jak Carnajevovi kamarádi ničili důkazy

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 5. 2013 16:04
Tři devatenáctiletí mladíci zřejmě jen zpanikařili, i tak jim hrozí roky vězení
Dias Kadyrbajev, Azamat Tažajakov a Džochar Carnajev (zleva doprava) na nedatovaném snímku.
Dias Kadyrbajev, Azamat Tažajakov a Džochar Carnajev (zleva doprava) na nedatovaném snímku. | Foto: Reuters

Boston - Když Američan Robel Phillipos a jeho kazašští kamarádi Azamat Tažajakov a Dias Kadyrbajev viděli v televizi první snímky podezřelých z pumového útoku v Bostonu, zděsili se.

Mladší z teroristů vypadal jako jejich spolužák a čtvrtý z party, o němž se domnívali, že ho dobře znají.

"Vypadáš jako ten podezřelý z televize," napsal Dias Kadyrbajev Džocharu Carnajevovi v textové zprávě.

"Lol (výraz pobavení, pozn. red.), raději bys mi neměl psát. Běž do mého pokoje a vezmi si, co budeš chtít," dostalo se mu odpovědi.

Kadyrbajev to udělal. Do pokoje ale nešel sám, nýbrž s již zmíněnými kamarády. Otevřel jim nejmenovaný spolubydlící s tím, že tam Carnajev není.

Kamarádi pak společně shlédli film a údajně až poté v pokoji spatřili tmavý baťoh. Kadrybajev se do něj rozhodl podívat. Našel v něm sedm prázdných tub od pyrotechniky (bez střelného prachu) a misku s vazelínou.

Nechtěli, aby měl problémy

Spolu s americkým spolužákem se pak rozhodli, že ho odnesou, protože "nechtěli, aby měl jejich kamarád problémy". Aby u spolubydlícího nevzbudili podezření, vzali z pokoje i notebook.

Útoky, jež šokovaly svět:

Nakonec se rozhodli hodit batoh do kontejneru. Když se vrátili domů a slyšeli v televizi, že policie podezřelé identifikovala jako bratry Carnajevovy, zpanikařili. 

Na klíčovém faktu, zda to bylo před tím, nebo až poté, co batoh zahodili, se trojice při výsleších neshodla. Policie nicméně vyhozené věci po dvou dnech našla na skládce a obvinila trojici z maření vyšetřování.

Kazachy navíc z ničení důkazů, za což jim hrozí až pět let vězení a pokuta čtvrt, respektive půl milionu dolarů. 

To je první verze příběhu. Podle té druhé, s níž agenti FBI rovněž pracují, Carnajevovi kamarádi věděli, že za útoky stojí on, a důkazů se pokusili zbavit záměrně.

Podezřelí z útoků v Bostonu - Tamerlan a Džochar Carnajevovi.
Podezřelí z útoků v Bostonu - Tamerlan a Džochar Carnajevovi. | Foto: Reuters

Umím vyrobit bombu, svěřil se Carnajev

Podle televize NBC, která se odvolává na policejní zdroje, se měl Džochar Carnajev kamarádům měsíc před útokem svěřit, že ví, jak vyrobit bombu.

Nejméně je toho známo o Azamatu Tažajakovovi. Dosud neměl žádné problémy se zákonem a podle právníka Harlana Protasse "plně spolupracuje s policií a těší se, až se ukáže, jak to bylo". O jeho spolubydlícím Diasu Kadyrbajevovi z New Bedfordu zase obhájce Robert Stahl řekl, že "s tím nemá nic společného" a odmítá, že by se pokoušel mařit vyšetřování

Kadyrbajev už však ve vazbě byl. Do školy totiž moc nechodil, čímž porušil podmínky udělení studentského víza a stal se nelegálním imigrantem. Zatčen byl ještě, než policie zjistila, že mařil vyšetřování terorismu.

Hon na bratry Carnajevovy

Podle otce, jenž minulý týden hovořil s novináři, ale promeškal jen "pár nebo několik málo hodin."

"Mohu o něm říci, že dokončil školu se skvělými výsledky. Byl dobrý v matematice a pomáhal s ní ostatním. Když viděl, že je třeba pomoci, byl vždy ochotný," prohlásil Murat Kadryabev v rozhovoru pro kazašský zpravodajský server Kengy News. Teď ale jeho syn čelí minimálně dvěma obviněním.

Na rozdíl od dvou výše jmenovaných je třetí podezřelý Carnajevův kamarád ze Spojených států. Podle jeho dalšího kamaráda jde "o hodného kluka".

"Hrál basketbal a neměl žádné protiamerické myšlenky. Byl sice spíš uzavřený a nikam moc nechodil, byl to ale hodný kluk a staral se o svou mámu. Nedává to smysl. Robel s tím, co se stalo, nemá nic společného, a tak nevím, proč byl zatčen."

Na všechny tři kamarády byla uvalena vazba. Oba Kazaši se ve čtvrtek objevili u soudu, kde se vzdali možnosti propuštění na kauci. Američan zatím před soudem nebyl.

Boston 10 dní po útocích:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy