Reforma škol v USA: Vrací se segregace?

lem, ČTK, Reuters
24. 10. 2006 14:15
Washington - V Británii nejsou oddělené elitní školy pro chlapce a dívky žádnou výjimkou. Spojené státy takovou možnost připustily až teď.

Americká vláda schválila nový školský zákon, který dává veřejným školám podstatně větší volnost než dosud při zavádění oddělené výuky pro chlapce a dívky.

Po třiceti letech reforma

Zásady zákona byly zveřejněny před dvěma lety a po zvážení asi 5600 připomínek vydalo dnes jeho konečné znění ministerstvo školství.

Zákon vstoupí v platnost 24. listopadu.

Infobox
Autor fotografie: www.cnn.com

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Dosud bylo na základě zákona z roku 1975 oddělené vyučování obou pohlaví dovoleno jen výjimečně, například při sexuální výchově nebo při výuce kontaktních sportů.

Nyní mají místní školské úřady v zásadě naprostou volnost a mohou zavádět oddělené vyučování i pro jiné předměty, pro celé ročníky, nebo dokonce pro celé školy.

Zákon však nařizuje, aby zůstala zachována zásada rovných příležitostí pro všechny žáky.

Zápis do oddělených tříd má být dobrovolný a vedle těchto tříd či škol musí úřady zajistit v místě i adekvátní smíšené vzdělání.

Ozývají se hlasy pro i proti

Stoupenci zákona argumentují zejména tím, že oddělené vyučování přináší menší problémy s kázní žáků, a přispívá tak k jejich lepším studijním výsledkům.

Zákon má ale i své kritiky, kteří vyjadřují obavy, že na školy se vrátí jistý druh dřívější segregace, která některé žáky znevýhodní.

Například americká Národní organizace žen se obává, že nové opatření vytváří riziko "výchovy občanů druhé kategorie, protože odbourává většinu dosavadních zákonných ustanovení zakazujících diskriminaci na základě pohlaví při vzdělávání".

Násilí zůstává problémem číslo jedna

Víc než možnost oddělené výchovy ale americké rodiče, školáky i zákonodárce trápí rostoucí vlna násilí na amerických školách.

Administrativa amerického prezidenta George Bushe v reakci na množící se případy střelby dokonce oznámila, že hodlá uspořádat konferenci expertů z řady oborů. Cílem je zjistit, co může vláda udělat, aby těmto násilnostem zabránila.

V dubnu 1999 postříleli dva studenti postříleli na střední škole Columbine 12 spolužáků a profesora.
V dubnu 1999 postříleli dva studenti postříleli na střední škole Columbine 12 spolužáků a profesora. | Foto: Aktuálně.cz

Bezpečnostní opatření v amerických školách se zpřísnila poté, kdy v dubnu 1999 dva studenti postříleli na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton dvanáct spolužáků a profesora. Prevence se zaměřila především na to, aby násilí nepáchali studenti.

Ozývají se i hlasy zastánců přísnějších pravidel pro prodej zbraní v USA.

"Je velmi snadné, ať už jste mladistvý či odsouzený zločinec, koupit si legálně či nelegálně palnou zbraň," řekl agentuře Reuters Peter Hamm z Bradyho centra pro prevenci násilí.

 

Právě se děje

Další zprávy