reklama
 
 

Deník školáků: Bude zábava,začnu zabíjet

12. 7. 2006 0:00
Denver - Policie v americkém Coloradu zveřejnila zápisky a kresby dvou mladíků, kteří na škole v Columbine zastřelili 13 lidí a desítky zranili.

Bylo jim osmnáct, fascinovaly je zbraně, pušky, násilí a smrt. Chodili do školy v Littletonu, na předměstí coloradského Denveru. Do školy, které se říká Columbine.

"Letošní školní rok bude mnohem zábavnější než kterýkoliv jiný," zapsal si do deníčku mladý Dylan Klebold. "Na škole je maximálně sto lidí, kteří nechci aby zemřeli, ale ostatní MUSÍ ZEMŘÍT! (zvýrazněno)" píše zase jeho kamarád Erik Harris.

A jak mladíci předvídali, tak se také stalo. Někdy v době kolem oběda 20. dubna 1999 Dylan a Eric ve škole rozpoutali peklo. A to doslova.

Největší školní masakr novodobých dějin USA

Oblečeni v nepromokavých černých pláštích, s maskami na tvářích, ověšeni granáty a zápalnými lahvemi, spustili palbu z automatických zbraní do studentů a profesorů ve školní knihovně.

Školu, ve které v té době bylo více než 1500 dětí, ovládla panika, všichni v děsu prchali z budovy nebo se ukrývali, kde se dalo.

Byl to největší masakr svého druhu v amerických novodobých dějinách. Několikahodinové řádění si vyžádalo patnáct mrtvých, včetně obou chlapců, kteří nakonec zbraně obrátili proti sobě.

Mladí ozbrojenci vystříleli celkem 188 nábojů. Vybírali si hlavně sportovce nebo příslušníky etnických menšin. Při střelbě se smáli. Tvrdili, že šlo o odvetu za posměch, kterému byli za léta studií vystaveni.

Jednou stejně začnu zabíjet

Policie minulý týden uvolnila téměř tisíc stran zápisků, školních esejí i počítačových souborů obou masových vrahů.

Mezi dokumenty jsou například mapy a seznamy věcí, které Eric a Dylan potřebovali, než ve škole zahájili palbu.

Zveřejněné dokumenty by měly vnést nové světlo do chování mládenců, o nichž vznikl i oskarový dokumentární film Michaela Moorea s názvem Bowling for Columbine, ve kterém režisér kritizuje volný přístup Američanů ke zbraním.

"Jednou stejně začnu zabíjet, zapamatujte si to," napsal asi půl roku před útokem Harris. "Tak moc lidí musí zemřít," doplnil zápisek Klebold.

Infobox

Infobox

DENÍČKY ONLINE

 • Všech zhruba 1000 stran zveřejněných textů Erika Harrise a Dylana Klebolda si můžete přečíst ZDE (ve formátu PDF, Anglicky)

Dokumenty skládají mozaiku myšlení obou chlapců před útokem. Části jako eseje na téma "nacistická kultura" nebo masový vrah Charles Manson do sebe zapadají. Harris v roce 1997 také napsal esej na téma Zbraně ve školách.

Na žádost rodin zemřelých dětí a učitelů policie vydala až 20 000 jednotlivých dokumentů. Odmítla však zveřejnit video a audionahrávky, které by podle ní mohly "inspirovat" další mladé zabijáky.

autor: Roman Staněk | 12. 7. 2006 0:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama