Řecký dluh dále roste, Německo naopak zadlužení snížilo

Radim Klekner Radim Klekner
22. 10. 2012 21:15
Řecký dluh se loni vyšplhal až na 170 procent HDP, německý klesl na 80,5 procenta
Finanční krize EU pokračuje, vlády bojují s deficity
Finanční krize EU pokračuje, vlády bojují s deficity | Foto: Reuters

Brusel - Členské země Evropské unie nejhůře postižené krizí zvýšily v roce 2011 své celkové zadlužení, byť se některým z nich podařilo ve srovnání s předchozím obdobím výrazně srazit deficit státního rozpočtu.

Nižší schodek, stejně jako nižší míru zadlužení vykázalo Německo, hlavní motor EU. Vyplývá to z poopravených ekonomických údajů za loňský rok, které v pondělí zveřejnil Eurostat.

Nejhůře ze všech zemí loni dopadlo Řecko, které mělo společně se Španělskem vůbec nejvyšší rozpočtový deficit ze států unie, a to ve výši 9,4 procenta. Zadlužení Řecka se proto také vyšplhalo na závratných 170,6 procenta hrubého domácího produktu.

To letos v březnu sice díky odepsání dluhu ze strany soukromých věřitelů ve výši 107 miliard eur zase kleslo na přibližně 140 procent HDP, ale vzhledem k tomu, že ekonomika země na konci roku zaznamená více než šestiprocentní propad a enormně vysoký bude i schodek rozpočtu, zadlužení znovu stoupne na úroveň přibližně 162 procent.

Rozpočtový deficit se za cenu drastických škrtů, k nimž řecká vláda ostatně přistoupila také, na druhé straně podařilo redukovat v dalších těžce zadlužených zemích. V Irsku, které se zbavilo tíhy rekapitalizace bank, klesl z 30,9 procenta HDP v roce 2010 na 13,4 procenta, zatímco v Portugalsku se snížil z 9,8 procenta na 4,4 procenta.

Obě země zato notně zvýšily své zadlužení, v Irsku nyní činí 106,4 procenta HDP, v Portugalsku 108,1 procenta, což je v obou případech o více než deset procent více než předloni.

Co se týče Česka, vláda premiéra Petra Nečase svou politikou plošných škrtů dusících spotřebu zemi dále zadlužila právě tak, byť v mnohem menší míře než ta řecká. Dluh české vlády činil podle Eurostatu 40,8 procenta hrubého domácího produktu. To je o tři procenta více než v roce 2010. ČR navíc figurovala mezi osmi zeměmi unie s nejnižšími rozpočtovými příjmy.

Dobré zprávy z Německa

Španělsko, které je dalším z kandidátů na finanční pomoc z EU, loni své zadlužení zvýšilo o osm procent na 69,3 procenta HDP, v Itálii dluh mírně vzrostl na 120,7 procenta. Na rozdíl od vlády premiéra Mariana Rajoye ale kabinet Maria Montiho nečelí hrozbě rekapitalizace bank.

Motor EU, Německo, vykazuje známky počínající konjunktury a navyšuje příjmy do rozpočtu
Motor EU, Německo, vykazuje známky počínající konjunktury a navyšuje příjmy do rozpočtu | Foto: Reuters

Slibná čísla přicházejí zato z Německa, které je hlavním motorem Evropské unie. Vládě kancléřky Angely Merkelové se deficit státních financí podařilo snížit z 4,1 procenta v roce 2010 na loňských 0,8 procenta.

Spolková republika byla proto také vedle Lotyšska, Lucemburska, Maďarska a Švédska jedinou zemí EU, které své zadlužení dokázalo srazit, a to z 82,5 na 80,5 procenta.

Německé ministerstvo financí navíc v pondělí oznámilo, že díky dobrým výsledkům místního průmyslu se letošní rozpočtové příjmy za první tři čtvrtletí zvedly ve srovnání se stejným obdobím loňska o 5,6 procenta. Spolkové země i ústřední vláda tak budou letos vůbec poprvé kasírovat více než 600 miliard eur. To bude znamenat i další snížení celkového zadlužení země.

Ministr financí Wolfgang Schäuble sice musel o něco korigovat předpověď hospodářského růstu pro letošek i příští rok, prognózy největší ekonomiky EU jsou ale navzdory celkovému oslabení eurozóny slibné.

Bylo to také v prvé řadě Německo, které se přičinilo o to, že v roce 2011 se celkové zadlužení zemí používajících společnou evropskou měnu zvýšilo jen nepatrně z 85,4 na 87,3 procenta HDP, zatímco rozpočtový deficit eurozóny klesl z 6,2 na 4,1 procenta, i když se na zlepšení tohoto ukazatele podílely také další státy.

 

Právě se děje

Další zprávy