Živě z Atén: Politika EU nevede k míru, ale k válce

Ondřej Cakl, Oldřich Vágner
16. 10. 2012 5:00
Aktuálně.cz se ptalo v Aténách, co říkají Řekové na udělení Nobelovy ceny za mír
Pálení unijní vlajky v Soluni
Pálení unijní vlajky v Soluni | Foto: Reuters

Atény (od našich spolupracovníků) - Když se minulý pátek do světa rozletěla zpráva, že letošní Nobelovu cenu za mír získala Evropská unie, nejeden komentátor se ptal, co na to asi řeknou Řekové.

Jestli je totiž Unie někde opravdu nepopulární, pak je to právě v Řecku.

Aktuálně.cz mluvilo s jeho obyvateli v ulicích Atén a na náměstí Syntagma, kde se právě konala studentská demonstrace proti nacionalismu. A zjistilo, že některým letošní cena za šíření míru a demokracie v Evropě opravdu řádně "rozproudila krev".

Většina Řeků však ocenění Unie přijala s lehce pobaveným úsměvem a ani se mu moc nedivila. Někdy jen rezignovaně mávli rukou. Trápí je jiné věci.

Telemachos Tsekouras (hotelový recepční)

Je to samozřejmě absurdní. Politika EU nevede k míru. Právě naopak, jak jinak popsat to, co se děje tady v Řecku, než jako válku? Je to válka ekonomická, takže skrytější. A trvá to celé roky, všichni jsou unavení.

Zatím se v rodinách vždy najde někdo, kdo ji dokáže ekonomicky utáhnout, a řecké rodiny drží pohromadě daleko víc než v jiných národech. Až už to nebude možné a krize začne rozbíjet rodiny, něco se stane.

Theodor Xypolias (diplomat)

Nobelovu cenu míru dostala EU.
Nobelovu cenu míru dostala EU. | Foto: Petr Vyoral

Je to potěšující zpráva. Zvláště dnes, když je EU pod palbou kritiky ze strany zemí, jako je Řecko. Mnohdy oprávněně, je třeba vylepšit tolik věcí - politiku sociálního systému, zaměstnaneckou politiku, zohlednit rozdíly mezi jednotlivými státy.

Podle mého názoru by se měla EU více federalizovat, po vzoru Spojených států. Tam když se jeden stát dostane do problémů, ostatní ho bez dlouhých diplomatických průtahů podpoří. Čili toto ocenění beru jako povzbuzení k dalšímu zlepšování myšlenky evropské integrace.

Yannis Trantos (student)

Tuhle cenu nikdo nemůže brát vážně, vždyť ji získal i G. W. Bush (Bush Nobelovu cenu za mír nikdy nedostal, pozn. redakce). Evropská unie se vlastně chová podobně jako tenhle bývalý prezident USA - navzdory svým proklamacím dělá vše pro to, aby válku vyvolala.

Neoliberální politika EU podporující zájmy bank, které půjčkami, nekřesťanskými úroky, tlakem na úsporná opatření, která nakonec škrtí ekonomický růst, přivede zemi na pokraj války.

Protiněmecké protesty v Aténách:

Návštěvníci kavárny (uvolnění pánové ve středním věku)

Otázkami na Evropskou unii v těchto dnech vyvoláte vášnivé reakce, že? Víte, Unie je teď za nepřítele. Kdybyste se ale zeptali před lety, každému by byla úplně volná. A jestli se situace zlepší, tak taky zase bude...

Tolis (policista)

Evropskou unii mám rád a jsem rád, že cenu obdržela. Hm… to sice není kompletní odpověď, ale víc vám k tomu nemohu říct.

Demonstrace proti Angele Merkelové v Aténách.
Demonstrace proti Angele Merkelové v Aténách. | Foto: Reuters

Elli (studentka)

EU platí NATO, aby vedlo války. Ale vlastně celá Nobelova cena za mír je k smíchu, dostávají ji většinou lidé, kteří se zasloužili o posilování násilí a válek, vezměte třeba Arafata.

Řekla bych, že to ještě bude mít v Řecku ohlas, jenže upřímně řečeno - tohle udělení Nobelovky je už jen taková absurditka na vrcholku. Řecko řeší daleko serióznější problémy.

Stannoula Mella (lokální politička za stranu Nezávislé Řecko)

Merkelovská politika v EU vytváří napětí mezi chudým jihem a bohatým severem, roztáčí kolo vzájemné závislosti bohatství a chudoby, prostě ty dvě stránky napojuje na sebe. Bohatství už vzniká jen jako výsledek ochuzování a chudoba jedněch se zvyšuje díky obohacování druhých. A tahle beznadějná chudoba povede k povstáním, k nějaké formě války, nevím. Každopádně ne k míru.

Denis Bafis (důchodce)

Víte, já už toho pamatuji hodně, je mi 60 let, mě tohle nepřekvapí. EU je pouze ekonomická unie, to znamená, že největší státy zcela logicky prosazují své zájmy a chovají se podle toho. Řecko je malé, takže tahá za kratší konec. Jen těžko si někdo může myslet, že tady jde někomu o mír, to se jen tak říká. Ale chápu, že si ty velké státy chce někdo předcházet a dá jim cenu míru. Asi má také své zájmy.

 

Právě se děje

Další zprávy