New York / Saná - Rada bezpečnosti OSN vyjádřila vážné znepokojení nad situací v Jemenu, kde šíitští povstalci rozpustili parlament a oznámili, že přebírají moc v zemi. Z Jemenu bylo ohlášeno několik demonstrací proti nejnovějšímu vývoji. O situace jednaly arabské státy z oblasti Perského zálivu a dospěly k závěru, že se jedná o státní převrat.
RB OSN pohrozila sankcemi, pokud rebelové okamžitě neobnoví vyjednávání s cílem ukončit krizi v Jemenu. "Členové Rady bezpečnosti vyjadřují připravenost podniknout další kroky, pokud nebudou okamžitě obnovena vyjednávání vedená OSN," sdělil podle agentury Reuters čínský velvyslanec při OSN Liou Ťie-i. Čína je tento měsíc předsednickou zemí 15členné rady, která mimo jiní vybídla k okamžitému propuštění jemenského prezidenta, premiéra a členů vlády z domácího vězení.
Rada arabských států Perského zálivu (GCC) označila dění v Jemenu za ohrožení celé oblasti a za nebezpečné a nepřijatelné stupňování napětí. V prohlášení vydaném v Rijádu arabské země hrozí, že budou své zájmy chránit patřičnými kroky.
Situace v Jemenu je značně chaotická od rezignace prezidenta a premiéra po uchvácení prezidentského paláce šíitskými rebely v lednu. Šíitští povstalci v pátek oznámili, že zemi bude na přechodné období dvou let vládnout pětičlenná prozatímní prezidentská rada.
Dnes v Saná před republikánským palácem vybuchla nálož a zranila tři šíity. Budova bývala sídlem premiéra, nyní v tam sídlí velitel ozbrojeného křídla šíitských povstalců. Ve třech jemenských městech vyšly do ulic tisíce lidí a protestovaly proti počínání povstalců. Šíitští ozbrojenci poblíž univerzity v Saná dav rozháněli střelbou do vzduchu. Protestující žádali stažení šíitů z velkých měst.
Vůdce kmene Húsíů, který patří k vůdcům šíitského tažení, dnes prohlásil, že je připraven vyjednávat. Abdal Málik Húsí v televizi řekl, že šíité jsou vstřícní ke "všem politickým silám v zemi". "Prostor je otevřený partnerství, spolupráci a bratrství, každý je nyní odpovědný za budování, ne ničení," prohlásil.