V Česku roste islamofobie, stěžují si muslimští diplomaté

ČTK ČTK
19. 1. 2015 17:00
Členové Pražské skupiny Organizace islámské spolupráce upozorňují na reakce na teroristické útoky a protiislámská vyjádření šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury.
Proti islamizaci se v pátek demonstrovalo v Praze
Proti islamizaci se v pátek demonstrovalo v Praze | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Diplomatičtí zástupci muslimských zemí v České republice tvrdí, že v Česku roste islamofobie. Upozorňují na reakce na teroristické útoky na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo a protiislámská vyjádření šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury. Členové takzvané Pražské skupiny Organizace islámské spolupráce to uvedli v prohlášení, v němž odsoudili nedávné krveprolití v Paříži a vyzvali ke společnému úsilí za odstranění netolerance ve společnosti.

"Pražská skupina Organizace islámské spolupráce... vyjadřuje znepokojení ze směšování islámu s terorismem a z rostoucí tendence k islamofobii v České republice následkem teroristických útoků na Charlie Hebdo a poznámek učiněných Tomiem Okamurou, členem Úsvitu," uvedla dvacítka diplomatů v prohlášení. ČTK ho poskytlo velvyslanectví Pákistánu, který v současnosti skupině předsedá.

Před Pražským hradem se sešli lidé, kteří mají obavy z islamizace České republiky.
2:00
Před Pražským hradem se sešli lidé, kteří mají obavy z islamizace České republiky. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Text neupřesňuje, jaké Okamurovy poznámky měli diplomatičtí zástupci muslimských zemí na mysli. Podle pákistánské ambasády šlo především o politikovu kontroverzní výzvu na internetu k venčení psů a vepřů kolem mešit.

Islámští diplomaté v prohlášení odsoudili útoky ve Francii, při nichž tři teroristé zavraždili celkem 17 lidí. "Takové kriminální činy, ať už k nim dojde kdekoli na světě, nemají místo v žádném náboženství, kultuře nebo sociálním prostředí," soudí ambasadoři. Jako projev rostoucí islamofobie v Evropě kritizovali také protiislámské demonstrace v Německu organizované hnutím Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).

"Je nejvyšší čas naplnit naši kolektivní povinnost a zastavit negativní stereotypizování a stygmatizaci islámu, rostoucí projevy islamofobie, hanobení islámu, diskriminaci projevující se spojováním islámu s násilím a terorismem, stejně tak jako rostoucí trend netolerance a štvaní proti muslimům," uvedli signatáři v prohlášení. Vyzvali Českou republiku i celé mezinárodní společenství ke společnému úsilí za odstranění těchto nešvarů.

Skupina se rovněž přihlásila ke snaze českých úřadů a občanské společnosti o mezináboženský dialog, který by podpořil porozumění ve společnosti a pomohl by s potíráním extremismu a terorismu. "Je nutné pracovat na lepším porozumění mezi náboženstvími a kulturami v České republice," uzavírají diplomaté prohlášení.

Text podepsali velvyslanci Afghánistánu, Alžírska, Ázerbájdžánu, Kuvajtu, Libye, Malajsie, Maroka, Nigérie, Pákistánu, Palestiny, Saúdské Arábie, Tuniska a Turecka. Za Egypt, Indonésii, Irák, Írán, Kazachstán, Libanon a Jemen se k dokumentu připojili nižší diplomaté.

V pátek se před Pražským hradem uskutečnila demonstrace proti islámu v Česku, které se zúčastnilo asi šest stovek lidí. Mezi nimi byli i Okamura, místopředseda Úsvitu Marek Černoch nebo místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

Podle předsedy Ústředí muslimských obcí Muníba Hasana Alraviho čelí muslimové v Česku po útoku na Charlie Hebdo výhrůžkám, nejčastěji e-mailovým, kde se muslimům bez rozdílu vyhrožuje i smrtí, řekl Alravi minulý týden.

 

Právě se děje

Další zprávy