V Česku roste islamofobie, stěžují si muslimští diplomaté

ČTK ČTK
19. 1. 2015 17:00
Členové Pražské skupiny Organizace islámské spolupráce upozorňují na reakce na teroristické útoky a protiislámská vyjádření šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury.
Proti islamizaci se v pátek demonstrovalo v Praze
Proti islamizaci se v pátek demonstrovalo v Praze | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Diplomatičtí zástupci muslimských zemí v České republice tvrdí, že v Česku roste islamofobie. Upozorňují na reakce na teroristické útoky na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo a protiislámská vyjádření šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury. Členové takzvané Pražské skupiny Organizace islámské spolupráce to uvedli v prohlášení, v němž odsoudili nedávné krveprolití v Paříži a vyzvali ke společnému úsilí za odstranění netolerance ve společnosti.

"Pražská skupina Organizace islámské spolupráce... vyjadřuje znepokojení ze směšování islámu s terorismem a z rostoucí tendence k islamofobii v České republice následkem teroristických útoků na Charlie Hebdo a poznámek učiněných Tomiem Okamurou, členem Úsvitu," uvedla dvacítka diplomatů v prohlášení. ČTK ho poskytlo velvyslanectví Pákistánu, který v současnosti skupině předsedá.

Před Pražským hradem se sešli lidé, kteří mají obavy z islamizace České republiky.
2:00
Před Pražským hradem se sešli lidé, kteří mají obavy z islamizace České republiky. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Text neupřesňuje, jaké Okamurovy poznámky měli diplomatičtí zástupci muslimských zemí na mysli. Podle pákistánské ambasády šlo především o politikovu kontroverzní výzvu na internetu k venčení psů a vepřů kolem mešit.

Islámští diplomaté v prohlášení odsoudili útoky ve Francii, při nichž tři teroristé zavraždili celkem 17 lidí. "Takové kriminální činy, ať už k nim dojde kdekoli na světě, nemají místo v žádném náboženství, kultuře nebo sociálním prostředí," soudí ambasadoři. Jako projev rostoucí islamofobie v Evropě kritizovali také protiislámské demonstrace v Německu organizované hnutím Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).

"Je nejvyšší čas naplnit naši kolektivní povinnost a zastavit negativní stereotypizování a stygmatizaci islámu, rostoucí projevy islamofobie, hanobení islámu, diskriminaci projevující se spojováním islámu s násilím a terorismem, stejně tak jako rostoucí trend netolerance a štvaní proti muslimům," uvedli signatáři v prohlášení. Vyzvali Českou republiku i celé mezinárodní společenství ke společnému úsilí za odstranění těchto nešvarů.

Skupina se rovněž přihlásila ke snaze českých úřadů a občanské společnosti o mezináboženský dialog, který by podpořil porozumění ve společnosti a pomohl by s potíráním extremismu a terorismu. "Je nutné pracovat na lepším porozumění mezi náboženstvími a kulturami v České republice," uzavírají diplomaté prohlášení.

Text podepsali velvyslanci Afghánistánu, Alžírska, Ázerbájdžánu, Kuvajtu, Libye, Malajsie, Maroka, Nigérie, Pákistánu, Palestiny, Saúdské Arábie, Tuniska a Turecka. Za Egypt, Indonésii, Irák, Írán, Kazachstán, Libanon a Jemen se k dokumentu připojili nižší diplomaté.

V pátek se před Pražským hradem uskutečnila demonstrace proti islámu v Česku, které se zúčastnilo asi šest stovek lidí. Mezi nimi byli i Okamura, místopředseda Úsvitu Marek Černoch nebo místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

Podle předsedy Ústředí muslimských obcí Muníba Hasana Alraviho čelí muslimové v Česku po útoku na Charlie Hebdo výhrůžkám, nejčastěji e-mailovým, kde se muslimům bez rozdílu vyhrožuje i smrtí, řekl Alravi minulý týden.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy