Rebelové propustili novinářku, která v Kolumbii psala o nelegálním obchodu s drogami

ČTK ČTK
28. 5. 2016 7:11
Rebelové po týdnu propustili španělskou novinářku, která na severu Kolumbie psala článek o nelegálním obchodu s drogami. Salud Hernándezová-Moraová po svém propuštění řekla, že děkuje všem, kteří se za ni modlili. Brzy chce také uspořádat tiskovou konferenci, na které popíše detaily svého únosu. Hernándezová v zemi působí více než 20 let, pracuje pro španělský list El Mundo a kolumbijská média.
Španělská novinářka Salud Hernándezová-Moraová s knězem Ramonem Torradem a vládní úřednicí Martou Bustamantovou.
Španělská novinářka Salud Hernándezová-Moraová s knězem Ramonem Torradem a vládní úřednicí Martou Bustamantovou. | Foto: Reuters

Bogotá - Levicoví povstalci propustili španělskou novinářku, která se před týdnem ztratila na severu Kolumbie, kde psala článek o nelegálním obchodu s drogami. Později byli propuštěni i další dva novináři, kteří se ztratili ve stejných místech o dva dny později, uvedly agentury AP a Reuters.

"Děkuji vám všem, kteří jste se za mě modlili," řekla Salud Hernándezová-Moraová v krátkém rozhovoru pro místní média po svém propuštění. Slíbila, že uspořádá tiskovou konferenci, kde řekne bližší informace ke svému zmizení, a dodala, že zbývající dva reportéři budou v nejbližší době také propuštěni. Hernándezová v zemi působí více než 20 let, pracuje pro španělský list El Mundo a kolumbijská média.

Rebelové, kteří se označili za členy Vojska národního osvobození (ELN), předali novinářku delegaci vedené římsko-katolickým duchovním. ELN je druhá největší gerilová skupina v zemi.

Ramón Torrado, který se podílel na humanitární misi, uvedl, že Hernándezová se zdá po dlouhém utrpení unavená, ale jinak je její zdravotní strav výborný. Rebelové podle něj slíbili, že v příštích hodinách propustí také další dva novináře z místní televizní stanice RCN, což se stalo.

Kolumbijská vláda se letos v březnu s ELN dohodla na zahájení mírových rozhovorů. Povstalci totiž splnili podmínku vlády pro začátek oficiálních jednání, když propustili dva dlouhodobě zadržované rukojmí. Vláda už přes tři roky jedná také s Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie, největší povstaleckou skupinou v zemi.

Hernándezová, která má i kolumbijské občanství, je jednou z nejznámějších jihoamerických novinářek. Její sloupky v deníku El Tiempo patří k nejčtenějším v Kolumbii. Jsou často kritické k vládě prezidenta Santose a jejím mírovým rozhovorům s povstalci. I oponenti uznávají odvahu, s jakou tato novinářka jezdí dělat reportáže do oblastí konfliktu, v nichž jsou státní úřady prakticky nepřítomny.

Teroristické organizace teď třeba i dva roky drží rukojmí a až pak se ozvou, je to posun, to ticho je ohlušující, říká vyjednávač Adam Dolník. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy