Reagan označil Afričany za "opice, které se nenaučily nosit boty", ukazuje nahrávka

ČTK ČTK
31. 7. 2019 16:45
Někdejší americký prezident Ronald Reagan ještě jako guvernér Kalifornie v roce 1971 při telefonickém rozhovoru s tehdejším prezidentem Richardem Nixonem označil africké vyslance při OSN za opice. Dokládá to nahrávka, kterou zveřejnil americký list The Atlantic.
Bývalý americký prezident Ronald Reagan.
Bývalý americký prezident Ronald Reagan. | Foto: wikipedia.org

Reagana, který podporoval Tchaj-wan, rozčílilo, že se afričtí vyslanci v OSN postavili proti USA na stranu Číny. Hlasováním se tehdy rozhodlo o uznání Číny a vyloučení Tchaj-wanu z OSN, načež tanzanská delegace začala tančit.

"Včera večer, to vám povím, koukal jsem na to v televizi," začal v rozhovoru s Nixonem Reagan. "Ano," řekl Nixon. "Vidět ty opice z těch afrických zemí, ať jdou k čertu, ještě se ani nenaučily nosit boty!" postěžoval si Reagan, načež se Nixon hlasitě rozesmál.

Nahrávku v článku The Atlantic zveřejnil Tim Naftali, který vyučuje historii na Newyorské univerzitě a v letech 2007 až 2011 vedl Nixonovu prezidentskou knihovnu. Naftali poznamenal, že rasistický dialog byl původně z nahrávky odstraněn z důvodu ochrany soukromí. Záznam byl poprvé zveřejněn Národním archivem USA ještě za Reaganova života v roce 2000. Nahrávky musely být ale kvůli soudnímu nařízení sestřihány. Po Reaganově smrti v roce 2004 už ale podle Naftaliho přestala otázka ochrany soukromí hrát v této záležitosti roli. Na Naftaliho žádost následně Národní archiv zveřejnil rozhovory v plném znění.

Reagan podle Naftaliho Nixonovi volal s cílem ho přesvědčit, aby Spojené státy opustily OSN. Nixon později v rozhovoru se svým ministrem zahraničí řekl, že Reagan si chtěl hlavně stěžovat na Afričany s tím, že označil tanzanskou delegaci za "kanibaly", kteří "ani neměli boty".

Reagan veřejně hájil apartheid v Jihoafrické republice a Rhodesii v 70. letech minulého století. Prezidentem USA byl v letech 1981-1989, v době, kdy vrcholila studená válka a začal rozpad Sovětského svazu. Po dlouhém boji s Alzheimerovou chorobou zemřel v roce 2004 ve věku 93 let.

 

Právě se děje

Další zprávy