Vídeň - V Rakousku žije přes půl milionu muslimů, a ačkoliv země nikdy v minulosti neměla problémy s radikálními islamisty, letos se první známky neklidu objevují.
Čtrnáctiletého chlapce poslal soud do vězení na osm měsíců za plánování útoků ve Vídni, terčem mělo být i vlakové nádraží. Dvě dívky bosenského původu zase odešly z Rakouska do Sýrie, kde se připojily k Islámskému státu.
Podle orientalisty a profesora Vídeňské univerzity Rüdigera Lohlkera se představitelé muslimské komunity snaží radikalizaci předcházet lepším vzděláváním.
A.cz: Z evropských zemí odcházejí stovky, ne-li tisíce mladých muslimů do Sýrie, aby se přidaly k Islámskému státu. Vidíte to jako skutečnu hrozbu, nebo média či politici přehánějí?
Hrozba to je. Jak pro Evropu, tak pro Blízký východ. A problém pro celou společnost, který musí být řešen. Například Rakousko je terorizováno strachem z možných útoků. Nemělo by se tak cítit. Strach je to, oč teroristům jde. Některá média – hlavně ta s palcovými titulky – se snaží přiživit na tomto strachu a úspěšně ho rozšiřují ve veřejnosti.
A.cz: Nedávno byl v Rakousku odsouzen čtrnáctiletý chlapec za to, že plánoval útok na nádraží ve Vídni. Jak moc tahle kauza Rakousko změnila?
Podle toho, co vím a co zaznělo u soudu, tak nešlo o bezprostřední hrozbu. Nicméně tento případ ukazuje, jak radikalizace a propaganda zasahuje i teenagery, kteří předtím neměli žádné kontakty s džihádistickou subkulturou. A to je velký problém, který máme.
A.cz: Domníváte se, že vztahy mezi většinou a muslimskou komunitou v Rakousku se budou zhoršovat?
Nemusíme hovořit v budoucím čase, situace už se dost zhoršuje nyní. Mnoho rakouských muslimů ale pracuje na tom, aby se radikální myšlenky v komunitě nešířily.
Učitelé islámského náboženství se ve školách více zaměřují na teenagery, kteří jeví sklony k radikalismu. Vypracovávají nové argumentační strategie a nové učební texty. V mešitách a islámských centrech v Rakousku se distribuují letáky a příručky, v akci jsou také sociální pracovníci.
Je třeba si uvědomit jednu věc. Mnoho radikálních islamistů nemělo dříve žádnou skutečnou výuku náboženství, žádné znalosti o skutečném islámu. Dokonce jsou takoví, kteří konvertovali přímo k radikální a násilné podobě náboženství.
A.cz: Jste toho názoru, že západní podpora takzvaného Arabského jara a přímé vojenské intervence v některých zemích v posledních letech – zejména v Iráku a Libyi – přímo přispěly k vzestupu radikálních islamistů a zhoršily bezpečností situaci jak v severní Africe a na Blízkém východě, tak v Evropě?
Nemyslím si, že by takzvaný Západ, jak říkáte, nějak podporoval Arabské jaro. Intervence v Libyi a Iráku byly motivovány geopolitickými a ekonomickými zájmy. Ostatně nejen na Západě. Katar zasahuje do událostí v Libyi, Irán v Iráku a Sýrii, stejně tak jako Saúdská Arábie.
Problémem tohoto regionu je nedostatek funkčních, životaschopných perspektiv rozvoje. Evropa má jiný problém - ten, že pro část společnosti je tak přitažlivá myšlenka kontroly území, které v jejich představách odpovídá ideálům islámu.
A.cz: Máme počítat s tím, že Islámský stát získá další území? Bude se rozšiřovat, bude sílit?
Nechci věštit z křišťálové koule, protože situaci v Iráku a Sýrii je velmi těžké odhadovat. I blízkou budoucnost. Jedno je jisté a s tím musíme počítat: Islámský stát je velmi houževnatá síla.