Děti soudili kvůli džihádu. Hoch jde za mříže, dívka ne

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 26. 5. 2015 14:48
Za pár dní patnáctiletý Merktan G. byl v Rakousku usvědčen z přípravy několika teroristických útoků. Chtěl se přidat k Islámskému státu.
Odsouzený Merktan G. po vynesení rozsudku opouští soudní síň.
Odsouzený Merktan G. po vynesení rozsudku opouští soudní síň. | Foto: Reuters

Sankt Pölten - Soud v dolnorakouském Sankt Pöltenu v úterý shledal vinným chlapce, který čelil obviněním z přípravy několika teroristických útoků ve Vídni. A poslal ho na osm měsíců do vězení.

Odsouzenému bude za pár dní teprve patnáct let.

Po uplynutí nepodmíněného trestu ho čeká ještě šestnáct měsíců podmínky.

Obhájce chlapce se vzdal práva na odvolání a státní zastupitelství si vzalo tři dny na rozmyšlenou. Rozsudek tudíž ještě není pravomocný.

Merktan G. byl usvědčen z toho, že byl v říjnu minulého roku v kontaktu s džihádisty z Islámského státu i Al-Káidy a plánoval bombové útoky. Školák podle obhájce Rudolfa Mayera svou vinu přiznal.

Jeho mandant prý prozřel a připustil, že podlehl mašinerii propagandy.

Povinná psychoterapie a dozor kurátora

Soudce chlapci kladl na srdce, aby se v příštích třech letech choval dobře, spolupracoval s přiděleným sociálním kurátorem a podrobil se psychoterapii. To vše má bez vyzvání doložit vždy každé tři měsíce.

Pokud jedna z těchto podmínek nebude splněna, nezůstane jen u osmiměsíčního trestu, upozornil soudce.

Případ sledují experti z celé Evropy. Pozornost poutá hlavně v zemích, odkud nejčastěji odcházejí zradikalizovaní muži a ženy, aby se v Sýrii a Iráku přidali k islamistům.

A kde se nejvíc bojí jejich případného návratu.

Ani v Rakousku ale nejde o kauzu ojedinělou.

Kvůli napojení na islamisty stanula ve stejný den před soudem ve Vídni i další nezletilá Rakušanka, šestnáctiletá dívka z Vídně. Podle obžaloby konvertovala v polovině roku 2014 k islámu a velmi rychle se radikalizovala. 

Její vycestování do Sýrie zmařila až policie. Podle agentury APA ale soud nenašel důkazy, že by dívka vědomě podporovala cíle IS.

Totéž platí i o jejím 18letém příteli, který s ní už byl podle islámského práva zasnouben.

Plány v PlayStationu

Jak sestrojit bombu se odsouzený Merktan G. učil coby čtrnáctiletý z webových stránek.

Podomácku vyrobené výbušniny plánoval odpálit na vídeňském nádraží Westbahnhof a na dalších místech, kde je velká koncentrace lidí. Poté chtěl uprchnout na území ovládané Islámským státem a zapojit se do "svaté války".

Plán nevyšel. Namísto v Islámském státě skončil Merktan G. v rakouské policejní cele.

Celé jméno odsouzeného úřady vzhledem k jeho věku nezveřejnily.

Podle policie měl mladík v době svého zatčení od džihádistů k dispozici jak konkrétní postupy vedoucí k výrobě pum, tak plány na "útoky na veřejných místech, včetně vídeňského nádraží".

Mluvčí místního státního zastupitelství v Sankt Pöltenu Michaela Obenausová dodala, že se plány na sestrojení trhavin našly v mladíkově hrací konzoli. Na disku jeho notebooku pak vyšetřovatelé objevili "nespočet materiálů vyprodukovaných propagandou Islámského státu, včetně snímků a nahrávek stínání hlav, mučení a hromadných poprav".

Advokát Rudolf Mayer obhajobu svého mandanta stavěl na tom, že si s "myšlenkou na spáchání bombových útoků jen pohrával".

Pravděpodobným teroristickým útokům se podařilo zabránit díky řediteli školy, kam Merktan G. docházel. Ředitel policii upozornil na změnu v chlapcově chování. Všiml si, že o Islámském státu mluví stále častěji a otevřeně schvaluje násilí, kterého se islámští fanatici dopouštějí.

Teror pro peníze?

Rakouský list Kronen Zeitung s odvoláním na své zdroje napsal, že islamisté hocha naverbovali přes internet a za výše popisované útoky mu v teroristické organizaci slíbili "zvláštní postavení" a 25 000 dolarů (přes 622 000 korun) navrch.

Původně byl mladík, který se do Rakouska přistěhoval se svou rodinou v roce 2007 z Turecka, stíhán na svobodě. Poté, co se v lednu letošního roku nevrátil ze školy rovnou domů, čímž porušil probační pravidla, byl ale umístěn do vazby.

Původně Merktanu G. - jakožto mladistvému - hrozilo pět let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy