"Můj život změnil vůdce sociálních demokratů ze 70.let Bruno Kreisky," tvrdí nový šéf rakouské vlády Alfred Gusenbauer.
Díky němu jsem se v deseti letech rozhodl pro politickou kariéru. "Byl to zážitek a já se tehdy rozhodl jít v jeho šlépějích," dodává.
Sen syna zedníka a uklízečky, který se v roce 1960 narodil v dolnorakouském St. Pöltenu, se splnil tento týden. Vůdce sociální demokracie Alfred Gusenbauer sestavil novou rakouskou vládu velké koalice a stanul v jejím čele.
Kancléř i ministři složili slib do rukou prezidenta Heinze Fischera dnes dopoledne.
Kdo vládne v Evropě - projděte si naši interaktivní grafiku vlád evropské sedmadvacítky - ZDE
Gusenbauer, profesionální politik
Bývalý ministrant a věřící marxista se v sociální demokracii aktivně angažoval od svých sedmnácti let. Od počátku 80. let byl pak na rozdíl od svých předchůdců na postu předsedy strany ve straně zaměstnán.
Infobox
- Rakousko si oddechlo: velká koalice bude
- Vepřový konflikt a výprask na zadek
- Rakousko čeká hádka. Po vzoru Německa
- Rakouské volby vyhrála levice
Výsledky voleb 2006:
- SPÖ - Rakouská sociální demokracie, též "rudí" :
- 35,7 procenta (68 mandátů)
- ÖVP - Rakouská strana lidová, též "černí" :
- 34, 2 procenta (66 mandátů)
- FPÖ - Svobodní, též "modří" :
- 11,2 procenta (21 mandátů)
- BZÖ - Svaz pro budoucnost Rakouska, též "oranžoví" :
- 4,2 procenta (8 mandátů)
- Grünen - Strana zelených, též "zelení" :
- 10,5 procenta (20 mandátů)
Zatímco Franz Vranitzky byl bankéřem a Viktor Klima průmyslníkem, dělnický synek Gusenbauer byl aktivním členem Mladých socialistů a bojovníkem v hnutí za odzbrojení.
Krátce nato dokončil studia politologie a filozofie na vídeňské univerzitě a politické kariéře se začal věnovat naplno.
V roce 1989 se stal místopředsedou Socialistické internacionály, v roce 1991 zasedl v horní komoře parlamentu a o další dva roky později byl poprvé zvolen poslancem.
Po neúspěchu Viktora Klimy při sestavování vlády v polovině února 2000 byl zvolen předsedou SPÖ, čímž se stal nejmladším předsedou rakouské sociální demokracie v historii.
Popularita stoupá
Od okamžiku jeho volebního vítězství v říjnu loňského roku jeho popularita neustále stoupala. Ty tam jsou dohady odborníků i veřejnosti, že Gusenbauer není schopný vést zemi a dosáhnout dohody.
Toto pondělí se s bývalým vůdcem lidovců a kancléřem Wolfgangem Schüsselem shodl na sestavení vlády, když byl ochoten přistoupit v jednání se svým hlavním politickým konkurentem na významné ústupky.
Souhlasil s odkladem snižování daní i umírněným postojem v otázkách placení školného, protože si je vědom toho, že s pouhými 35 procenty hlasů nelze volební program uskutečnit na 100 procent.
"Budu kancléřem lidu," nechal se Gusenbauer slyšet hned po volbách a nadále se svého slibu drží. Do práce jezdí městskou hromadnou dopravou, na pravidelný ranní jogging vybíhá bez osobních strážců a jeho telefonní číslo nadále zůstává veřejné. Stejně jako kdysi číslo Bruna Kreiskyho.
Ty tam jsou mediální útoky na jeho osobu upozorňující na jeho zálibu v drahém červeném víně a luxusních dovolených ve Španělsku, čímž se měl údajně vzdalovat lidu.
S kampaní "Nová upřímnost" získal Gusenbauer úspěch. Nyní je třeba, aby své schopnosti ukázal také na postu kancléře. K uskutečnění svých cílů bude mít pravděpodobně celé čtyři roky.