Rakouské volby vyhrála levice

lem, Reuters
1. 10. 2006 21:01
Vídeň - Parlamentní volby v Rakousku vyhrála překvapivě opoziční sociální demokracie. Dosud vládnoucí lidovci musejí překousnout velké zklamání.
Předseda sociálních demokratů Alfred Gusenbauer byl po oznámení prvních odhadů spokojen.
Předseda sociálních demokratů Alfred Gusenbauer byl po oznámení prvních odhadů spokojen. | Foto: Reuters

Krátce po osmé hodině přiznal porážku kancléř a předseda Lidové strany Wolfgang Schüssel.

"Jako první otázku je třeba zodpovědět, kdo vyhrál volby. Sociální demokraté pana Gusenbauera. Takže mu z celého srdce gratuluji," prohlásil Schüssel.

Vítězství o více než procento

Podle předběžných výsledků získala sociální demokracie (SPÖ) vedená Alfredem Gusenbaurem 35,7 procent odevzdaných hlasů, lidovci o půl druhého procenta méně.

Krajně pravicoví Svobodní (FPÖ) mají přes jedenáct procent, Zelení více než deset a Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ) kolem čtyř procent.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Rakousko vyhlíží volební hattrick
  • Vepřový konflikt a výprask na zadek
  • Haider už není šéfem "své" strany

Výsledky nedělních voleb:

  • SPÖ - Rakouská sociální demokracie, též "rudí" :
  • 35,7 procenta (68 mandátů)
  • ÖVP - Rakouská strana lidová, též "černí" :
  • 34, 2 procenta (66 mandátů)
  • FPÖ - Svobodní, též "modří" :
  • 11,2 procenta (21 mandátů)
  • BZÖ - Svaz pro budoucnost Rakouska, též "oranžoví" : 
  • 4,2 procenta (8 mandátů)
  • Grünen - Strana zelených, též "zelení" :
  • 10,5 procenta (20 mandátů)

 

 

Jde o úspěch sociální demokracie a naopak o těžkou ránu pro lidovce. ÖVP v roce 2002 volilo 42,3 procenta rakouských voličů, SPÖ 36,5 procenta. Předvolební průzkumy dávaly i letos větší šanci na vítězství lidovcům premiéra Wolfganga Schüssela.

Do poslaneckých lavic se protlačil i Svaz pro budoucnost Rakouska, který vede někdejší lídr Svobodných Jörg Haider. Se svoji bývalou Stranou se ale Haider rozešel ve zlém.

Bude vládnout velká koalice ?

Šéf vítězné sociální demokracie Alfred Gusenbauer bezprostředně po oznámení výsledků prohlásil, že jedinou možností vytvoření stabilní vlády je vznik velké koalice. "Považuji za smysluplné, aby vládu tvořily dvě strany," řekl Gusenbauer v povolební debatě šéfů rakouských stran v televizi ORF.

Šéf poražené lidové strany Schüssel poznamenal, že je na konstruování koalic příliš brzy, a vyzval všechny rakouské strany k povolebním jednáním "bez hořkosti i pýchy".

Právě dvojice lidovců a sociální demokracie vedla Rakousko v poválečné historii celých čtyřiatřicet let.

Peter Hajek ze společnosti na průzkum veřejného mínění OGM si však složením nové vlády není tak jistý. "Každá aritmetická většina přijde na přetřes a bude se o ní jednat," říká Hajek.

Lidovci a socialisté: rozpory i shoda

Pravda je, že lidovci i sociální demokraté se neshodují v řadě otázek, nevyjímaje daňovou politiku, placení školného či nákup osmnácti bojových letounů Eurofighter. Podle pozorovatelů však mezi nimi prostor pro shodu existuje.

Sociální demokraté se mohou pokusit i o koalici se Zelenými, ale nedají s nimi dohromady většinovou vládu.

Volby ovlivňují skandály

Volbám předcházely v posledních měsících skandály, které zastínily i taková témata jako potřebnou reformu penzijního systému.

"Tohle byla ta nejšpinavější kampaň," prohlásil pro agenturu Reuters jeden ze zaměstnanců nejmenované pojišťovny Anton Striede. "Bylo v ní příliš mnoho emocí."

Jde hlavně o kauzu odborářské banky BAWAG, jejíž minulé vedení čelí obvinění z rozsáhlých podvodů a udržovalo styky s osobami blízkými rakouským stranám, především ze sociální demokracie.

Lidovci proto neváhali a ulice polepili plakáty s nápisem: "Sociální demokraté neumí vést ekonomiku". Jak vidět, příliš jim to nepomohlo.

 

Právě se děje

Další zprávy