Rakousko čeká hádka. Po vzoru Německa

2. 10. 2006 14:00
Vídeň - Rakousko zřejmě čeká velká koalice po vzoru Německa. Přes ekonomické úspěchy kancléř Schüssel ve volbách neuspěl, podobně jako Mikuláš Dzurinda na Slovensku.
"Považuji za smysluplné, aby vládu tvořily dvě strany," prohlásil šéf sociálních demokratů Gusenbauer v povolební debatě šéfů rakouských stran
"Považuji za smysluplné, aby vládu tvořily dvě strany," prohlásil šéf sociálních demokratů Gusenbauer v povolební debatě šéfů rakouských stran | Foto: Reuters

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel platí cenu za politiku, která zlepšila státní finance, snížila daně a liberalizovala hospodářství.

Citelně však zasáhla střední vrstvy a zanedbala sektor zdravotnictví a školství, shodují se evropské deníky i rakouští analytikové.

Něco podobného mají v živé paměti také voliči a politici na Slovensku. Úspěšné vládě premiéra Dzurindy se nepodařilo přesvědčit slovenské voliče a do čela vlády se tak dostala opoziční sociální demokracie v čele v Robertem Ficem.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

Alfred Gusenbauer - nejmladší předseda v dějinách SPÖ

  • Bývalý ministrant a věřící marxista se narodil 8. února 1960 v dolnorakouském St. Pöltenu.
  • V SPÖ se aktivně angažoval od svých sedmnácti, od počátku 80. let byl ve straně zaměstnán. 
  • V roce 1984 povýšil na předsedu Mladých socialistů.
  • Krátce nato dokončil studia politologie a filozofie na vídeňské univerzitě a politické kariéře se začal věnovat naplno.
  • V roce 1989 se stal místopředsedou Socialistické internacionály a o čtyři roky později poprvé poslancem.
  • Po neúspěchu Viktora Klimy při sestavování vlády v polovině února 2000 byl zvolen předsedou SPÖ.

Výsledky nedělních voleb:

  • SPÖ - Rakouská sociální demokracie, též "rudí" :
  • 35,7 procenta (68 mandátů)
  • ÖVP - Rakouská strana lidová, též "černí" :
  • 34, 2 procenta (66 mandátů)
  • FPÖ - Svobodní, též "modří" :
  • 11,2 procenta (21 mandátů)
  • BZÖ - Svaz pro budoucnost Rakouska, též "oranžoví" : 
  • 4,2 procenta (8 mandátů)
  • Grünen - Strana zelených, též "zelení" :
  • 10,5 procenta (20 mandátů)

Podle komentátorů se navíc před volbami favorizovaní lidovci příliš soustředili na očerňování soupeřů a po aféře kolem odborářské banky Bawag se již viděli v čele nové rakouské vlády.

Ekonomika není vše

Ekonomická jistota a prosperita se ale pro rakouské občany stala samozřejmostí.

Ve včerejších volbách rozhodli, že nyní jsou pro ně přednější rovné příležitosti ve zdravotnictví či školství, tedy ideály, které lépe prezentuje doposud opoziční sociální demokracie.

Rakousko tak podobně jako Německo čekají zdlouhavá jednání o velké koalici, doprovázená spory o potřebné reformy a vzájemné ústupky mezi sociální demokracií a lidovci.

Alternativou zůstává pouze jednání sociální demokracie se zelenými, kteří však nedají dohromady nadpoloviční většinu, nebo teoretické spojení lidovců s krajně pravicovými stranami.

"Považuji za smysluplné, aby vládu tvořily dvě strany," prohlásil šéf sociálních demokratů Gusenbauer v povolební debatě šéfů rakouských stran v televizi ORF. "Pokud se mi nepodaří vytvořit vládu se zelenými, zůstává zde pouze jedna jediná možnost - aliance s lidovci."

Vůdce parlamentní frakce lidovců Wilhelm Molterer připustil, že jeho strana je na jednání se socialisty připravena. "Zodpovědnost ale leží na bedrech Alfreda Gusenbauera," prohlásil.

Evropa volí těsně a jedná dlouho

Rakušané svým rozhodnutím potvrdili evropský trend posledních let a těsným výsledkem odsoudili tamní politiky ke zdlouhavému vyjednávání o velké koalici.

Podle komentátorů se před volbami favorizovaní lidovci příliš soustředili na očerňování soupeřů a po aféře kolem odborářské banky Bawag se již viděli v čele nové rakouské vlády.
Podle komentátorů se před volbami favorizovaní lidovci příliš soustředili na očerňování soupeřů a po aféře kolem odborářské banky Bawag se již viděli v čele nové rakouské vlády. | Foto: Reuters

Ta má sice v rakouských podmínkách dlouhou tradici, ale pohled směrem do Berlína dává tušit, že tentokrát bude vyjednávání ještě složitější.

Současný vývoj tak mnoho úsměvů ve tváři nezanechává.

Lidovci i sociální demokraté se totiž nemohou shodnout v celé řadě otázek, nevyjímaje daňovou politiku, placení školného či nákup osmnácti bojových letounů Eurofighter.

Především ze svých pozic v otázkách nákupu stíhaček Eurofighter a reformy vzdělávacího systému mohou obě strany v budoucnu jen stěží ustoupit.

 

Právě se děje

Další zprávy