Rakousko se k visegrádské čtyřce nepřipojí, proti byl i Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2016 23:11
Rakousko se nepřipojí k zemím visegrádské čtyřky (V4), odhlasovala to dolní komora rakouského parlamentu. O připojení Rakouska k V4 usilovala především populistická strana FPÖ, podle něj uskupení tvoří protipól politiky Angely Merkelové. Nápad rozšíření visegrádské skupiny nepodpořil ani český premiér Bohuslav Sobotka. Podle rakouského ministra zahraničí je navíc V4 uzavřeným klubem bez možnosti přijetí dalších členů.
Premiéři zemí V4.
Premiéři zemí V4. | Foto: ČTK

Vídeň - Rakousko se nepřipojí k visegrádské skupině (V4) zahrnující Českou republiku, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Požadavek populistické strany FPÖ odmítla dolní komora parlamentu ve Vídni, napsala agentura APA. K nápadu se již dříve postavil nesouhlasně i český premiér Bohuslav Sobotka.

Členství ve V4 by mimo jiné posílilo roli Rakouska v EU, tvrdil zahraničně politický mluvčí pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) s tím, že V4 nyní v EU disponuje faktickým vetem.

Rakousko nepřistoupí k V4 už z toho důvodu, že se jedná o "uzavřený klub bez možnosti přijetí nových členů," řekl lidovecký ministr zahraničí Sebastian Kurz. Vídeň se ale podle něj zasadí o dobrou spolupráci s touto středoevropskou skupinou.

Kurzovo zdůvodnění zpochybnil šéf FPÖ Hans Christian Strache, podle kterého se uzavřený klub může otevřít. "Mnozí v rámci visegrádské čtyřky by byli rádi, kdyby k nim Rakousko vykročilo," prohlásil.

Strache již dříve řekl, že V4 tvoří v EU protipól k politice německé kancléřky Angely Merkelové. "Dosud se v EU přijímaly různé dohody mezi Německem a Francií, které ostatní museli spolknout. V posílené visegrádské skupině vidím šanci na reformu EU," uvedl v září šéf FPÖ, která má podle průzkumů nyní v Rakousku nejvyšší volební preference.

O možném rozšíření V4 a vzniku "unie uvnitř unie" mluvil v září i kandidát FPÖ na prezidenta Norbert Hofer s českým prezidentem Milošem Zemanem během své návštěvy Prahy. Oba politici se shodli, že by tím střední Evropa získala v EU silnější hlas.

Nápad ale tehdy odmítl český premiér Sobotka. Podle něj je základem spolupráce ve visegrádské skupině společný zájem na silné a jednotné Evropě. Snahy udělat z V4 formální instituci jdou podle Sobotky proti zájmům Česka.

 

Právě se děje

Další zprávy