Radikálové obsadili v Iráku celou provincii, vláda tápe

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2014 15:08
Pod kontrolu ozbrojenců napojených na Al-Káidu se dostala třímilionová provincie Ninive.
Ozbrojenci neoficiálně provincii kontrolují už několik měsíců.
Ozbrojenci neoficiálně provincii kontrolují už několik měsíců. | Foto: Reuters

Mosul - Islámští radikálové napojení na Al-Káidu obsadili celou severoiráckou provincii Ninive.

"Celá provincie Ninive padla do rukou povstalcům," sdělil na tiskové konferenci předseda iráckého parlamentu Usáma Nudžajfí. Původní zprávy přitom hovořily o tom, že v rukou radikálů je pouze část provinčního střediska Mosul.

Útočníci jsou podle agentury AP spojeni s organizací, která ovládá také části západoiráckých měst Fallúdža a Ramádí.

Irácký premiér Núrí Málikí požádal parlament o vyhlášení výjimečného stavu.

V televizi přečetl několikabodový plán, který má pomoci situaci vyřešit. Kromě jiného se vláda obrací také na zahraniční partnery včetně OSN. Požádal parlament, aby svolal mimořádnou schůzi a rozhodl o vyhlášení mimořádných opatření.

Volání o pomoc

Nudžajfí podle BBC požádal o pomoc amerického velvyslance v Iráku a vyzval vládu a kurdskou regionální vládu, aby do Ninive poslaly posily.

Radikálové hlásící se k Islámskému státu v Iráku a Levantě (ISIS), což je sunnitská organizace napojená na Al-Káidu, obsadili komplex mosulských vládních institucí v pondělí večer po několikadenních bojích.

Založili také požáry na policejních stanicích a osvobodili vězně, které pak bylo vidět, jak běhají v ulicích ve vězeňském oblečení. Policisté a vojáci opustili některé ze svých postů v západní části města.

Bojují i ti nejmladší.
Bojují i ti nejmladší. | Foto: Reuters

Svědci popsali, že radikálové na obsazených budovách vyvěšují černé prapory s hesly Al-Káidy. Z provincie už uprchlo skoro 5000 lidí. "V Mosulu je zmatek a není tu nikdo, kdo by nám pomohl. Bojíme se, v Mosulu není police ani vojáci," řekla AP žena z komunity křesťanů.

Jednání o vládě váznou

Zpravodaj BBC tvrdí, že ISIS už neoficiálně velkou část Ninive ovládá několik měsíců. Vybírá prý poplatky za převážené zboží a žádá od místních úředníků výpalné za ochranu.

ISIS podle AP využívá současné politické situace, kdy premiér Núrí Málikí od dubnových voleb stále vyjednává s případnými koaličními partnery.

Radikálové se prezentují jako ochránci zájmů sunnitů, které prý vláda šíitů Málikího bude utiskovat jako dosud.

Neodcházejte, vyzval obyvatele guvernér. Sám utekl

Skoro dvoumilionový Mosul je po Bagdádu a Basře třetí největší město Iráku. Většina jeho obyvatel vyznává sunnitský islám, ale ve městě i jeho okolí žije také komunita křesťanů.

Foto: Reuters

V Ninive žije přes tři miliony občanů a guvernér provincie vyzval občany, aby neodcházeli a vytvořili na obranu proti útočníkům obranné výbory. On sám ale z Mosulu odjel.

ISIS zahájil větší tažení v sunnitské provincii Anbár začátkem roku a podařilo se mu částečně obsadit tamní středisko Ramádí a rovněž Fallúdžu.

Armáda sice proti bojovníkům zahájila protiofenzivu, ale města pod kontrolou dodnes nemá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bouřky rozvodnily některé toky, dopravu komplikovaly popadané stromy

Bouřky a vydatné večerní deště ve středu večer rozvodnily v Česku některé toky, poničily střechy a komplikovaly dopravu na železnici. V jižních Čechách vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý na 3. povodňový stupeň, tedy ohrožení. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila. Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy, v osadě Kocanda večer pytlovali.

Silné bouřky dnes přecházejí v pásu od východu Středočeského kraje přes Vysočinu do Pardubického a Královéhradeckého kraje. Podle meteorologů při nich může napršet až 90 litrů na metr čtvereční a řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy