Při útocích na sídlo kurdské strany v Iráku zemřelo 17 lidí

ČTK ČTK
8. 6. 2014 11:43
Kurdové mají v Iráku vlastní vládu a parlament. Nedávno popudili centrální iráckou vládu tím, že začali na vlastní pěst vyvážet ropu.
Lidé stojí na místě bombového atentátu v Bagdádu.
Lidé stojí na místě bombového atentátu v Bagdádu. | Foto: Reuters

Bagdád - Při dvou bombových útocích na sídlo kurdské strany v Iráku zemřelo dnes nejméně 17 lidí. Dalších více než 50 osob bylo při explozích severovýchodně od Bagdádu zraněno. 

Dvě exploze otřásly ráno sídlem Vlasteneckého svazu Kurdistánu (PUK), které se nachází ve městě Džalúla asi 125 kilometrů severovýchodně od irácké metropole. První bombu odpálil sebevražedný útočník, který vešel do sídla strany oblečen do vesty napěchované výbušninami. O pár minut později auto naložené trhavinou vyletělo před budovou do vzduchu právě ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo vyšetřovat první výbuch.

V neklidné oblasti na severovýchodě země žijí vedle sebe Kurdové, šíité i sunnité a k útokům extremistů zde dochází relativně často. Ataky na sídla politických stran však bývají spíše výjimečné.

Kurdové mají v rámci Iráku autonomii a disponují vlastní vládou a parlamentem. Nedávno popudili centrální iráckou vládu tím, že začali z autonomní oblasti Kurdistánu na severu země na vlastní pěst vyvážet ropu.

Bagdád tvrdí, že má výhradní právo na obchodování s přírodními zdroji z celé země a podal kvůli prodeji žádost o arbitráž k Mezinárodní obchodní komoře v Paříži.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy