Iráčané vybírají parlament, poprvé bez Američanů za zády

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 4. 2014 10:44
Hlasování provázejí mimořádná bezpečnostní opatření, ani tak se nepodařilo zabránit násilí.
Foto: Reuters

Bagdád - Iráčané vybírají nový parlament.

Jde o vůbec první volby od stažení amerických vojáků ze země v roce 2011.

Navzdory mimořádným bezpečnostním opatřením je hlášeno několik útoků na volební místnosti. Při jednom z nich severně od Bagdádu zahynuly podle agentury AFP dvě ženy.

Volební právo má přes 20 milionů občanů, kteří mohou hlasy odevzdat do 17:00 SELČ.

O 328 parlamentních křesel se uchází více než 9000 kandidátů. Komentátoři neočekávají, že některá z mnoha politických stran a uskupení získá v parlamentu většinu.

Referendum o premiérovi

Největší šance však dávají koalici Právní stát premiéra Núrího Málikího, která se - na rozdíl od ostatních aliancí - uchránila rozpadu na nevýznamné strany.

Někteří chápou volby jako referendum o Málikím, který obhajuje třetí premiérský mandát po sobě.

Předvolební období poznamenalo násilí, při němž od pátku zahynula stovka lidí.

Dnes jsou hlášeny dva raketové útoky na volební místnosti západně od metropole a také poblíž Kirkúku.

První dva nezpůsobily žádná zranění, zato poblíž Kirkúku zahynuly dvě ženy. Útočníci tam odpálili bombu ve městě Dibs. V jiné části Iráku pak atentátníci nařídili evakuaci jedné volební místnosti a pak ji zničili výbušninami.

Foto: Reuters

Dlouhodobě špatná bezpečnostní situace v západní provincii Anbár vedla volební komisi k omezení hlasování v této části Iráku. Otevřeno je tam pouze 70 procent volebních místností, ve zbytku se bude moci volit do konce roku.

Anbár je dějištěm několikaměsíčních střetů armády se sunnitskými radikály z Islámského státu v Iráku a Levantě, kteří se hlásí k ideologii teroristické sítě Al-Káida.

Přísná bezpečnostní opatření panují v metropoli Bagdádu. V centru jsou kontrolní stanoviště po 500 metrech, ulicemi projíždějí automobily s vojáky vyzbrojenými automatickými zbraněmi.

Uzavřený vzdušný prostor, zákaz aut

Úřady kvůli volbám vyhlásily až do čtvrtka volno, takže město bylo ráno klidné. Málikí nařídil také uzavřít vzdušný prostor nad metropolí a zakázal provoz automobilů.

Sám pak volil v hotelu Rašíd v přísně střežené zóně Bagdádu. Prohlásil, že si je "jist vítězstvím a že otázkou je pouze to, jak velké bude".

"Volíme pro svou budoucnost a své děti. Ohrožují nás teroristé, ale teď ohrozíme my je. Vyzývám Iráčany, aby přišli odevzdat hlasy, protože to je velká rána terorismu," řekl Málikí.

Mnozí voliči se rozhodli hlasovat co nejdříve. "Je to bezpečnější, dav přitahuje atentátníky," řekla agentuře AP sedmatřicetiletá žena, která při jednom z útoků minulý týden přišla o bratra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 40 minutami

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy