Při střetech v iráckém Mosulu zemřelo 59 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2014 21:37
Více než čtyři desítky lidí zahynuly v Bagdádu večer v sérii bombových útoků na rušných obchodních ulicích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mosul (Irák)- Více než 60 lidí zahynulo v Bagdádu večer v sérii bombových útoků na rušných obchodních ulicích. Uvedla to agentura AP s odvoláním na policejní zdroje. Už předtím zemřelo v severoiráckém Mosulu ve střetech mezi bezpečnostními složkami a radikály nejméně 59 lidí.

Výbuchy bomb nastražených v automobilech na ulicích začaly podle policie večer na západě irácké metropole, kde zabily devět lidí a 22 zranily. Následovala více než desítka dalších výbuchů automobilových bomb v různých částech Bagdádu, které podle nejnovějších informací usmrtily už více než 50 lidí. Podle policie se všechny útoky odehrály během jedné hodiny a zaměřovaly se na obchodní ulice v šíitských čtvrtích.

K odpovědnosti za útoky se dosud žádná skupina nepřihlásila. Šíitové jsou ale terčem ozbrojených útoků sunnitských islamistů, kteří se v Iráku v posledním roce výrazně zaktivizovali.

Násilnosti v Mosulu si dnes vyžádaly 21 mrtvých policistů a 38 povstalců. Přišly den po pátečním krveprolití, během nějž v Mosulu a jeho bezprostředním okolí zemřely tři desítky lidí. Část z nich se stala obětí střetů policie s povstalci, nejméně 13 lidí pak přišlo o život při bombovém útoku na vesnici menšinových Šabaků.

Skupina ozbrojenců dnes také nakrátko obsadila univerzitu u iráckého města Ramádí západně od Bagdádu, kde útočníci zajali desítky rukojmích. Po zákroku bezpečnostních sil ozbrojenci své zajatce propustili a z objektu se stáhli. Podle agentury AFP patří ozbrojenci k radikální islamistické organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která se hlásí k Al-Káidě. Skupina během letošních bojů dostala pod kontrolu část provincie Anbár obývané hlavně sunnity, jejímž správním centrem je právě Ramádí.

Při násilnostech páchaných převážně islámskými extremisty umírají v Iráku měsíčně stovky lidí. Jen v květnu si násilí v zemi vyžádalo 799 obětí, což je letos nejvyšší počet mrtvých během jednoho měsíce. Od začátku roku zahynulo v zemi násilně více než 4300 osob.

Násilí v zemi rozdělené střety mezi sunnity a vládnoucími šíity začalo eskalovat minulý rok. Počet obětí se loni vyšplhal nejvýše od doby sektářských bojů v letech 2006 a 2007. Podle OSN přišlo v roce 2013 o život 8868 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy