Brusel – Krajně pravicové a euroskeptické strany se do Evropského parlamentu v nedělních volbách nahrnuly jako povodeň, ale nepůjde ani zdaleka o jednotný blok.
Naopak, některé strany mají mezi sebou velký problém komunikovat, natož spolupracovat.
Jak volily země EU
GRAFIKA Výsledky voleb do Evropského parlamentu. Po zemích
Seznamte se s výsledky eurovoleb v jednotlivých státech. V grafice najdete procentuální výsledek jednotlivých stran i počet europoslanců.
Mapa ukazuje, která frakce Evropského parlamentu získala v dané zemi nejvíce hlasů.
Národní fronta Marine Le Penové eurovolby ve Francii vyhrála a bude mít trojnásobný počet poslanců ve srovnání s volbami roku 2009. S pětadvaceti mandáty je vůbec nejsilnější stranou, rebelující proti euru, federalizaci Evropy, přistěhovalcům nebo muslimům.
Le Penová ale už oznámila, že si bude vybírat. Nechce mít nic společného s těmi, které lze kvůli jejich programu označit za neonacisty nebo antisemity. Politička tak výslovně vyloučila spolupráci s řeckým Zlatým úsvitem, Hnutím za lepší Maďarsko (Jobbik) a bulharskou populistickou formací Útok.
Strana nezávislosti Velké Británie (UKIP) zase nechce příliš úzce spolupracovat s Národní frontou.
"Představa, že UKIP zasedne do stejné lavice jako francouzská Národní fronta, se nestane skutečností. Nikdy se nestane skutečností," prohlásil po volbách předseda UKIP Nigel Farage.
Britský euroskeptik nazval ještě před volbami Národní frontu rasistickou. Le Penová v rozhovoru pro list Financial Times řekla, že se s Faragem několikrát potkala, stejně tak jako s dalšími členy UKIP. Někteří podle ní nesdílejí "agresivní" názory předsedy.
UKIP a Národní frontu každopádně spojuje odpor proti euru a růstu pravomocí pro Evropskou komisi v Bruselu.
Adam Černý o euroskepticích
Evropě bude dál vládnout velká koalice lidovců a socialistů, říká v rozhovoru pro Drtinová Veselovský TV komentátor Hospodářských novin Adam Černý.
"Není jasné, jak budou evropské protestní skupiny dál spolupracovat," tvrdí.
Kuriózní situace vznikla v Itálii. Jak Liga severu, tak Hnutí pěti hvězdiček komika Beppe Grilla chce být součástí frakce vedené francouzskou Národní frontou.
Předseda Ligy severu Matteo Salvini a Grillo dokonce do Bruselu podle deníku La Repubblica cestovali na jednání s Marine Le Penovou ve stejném letadle. Grillo ve středu obědval s Faragem v jedné z bruselských restaurací.
S Le Penovou zřejmě půjdou i Švédští demokraté (prosazují přednostní právo rodilých Švédů na práci a omezení imigrace), rakouští Svobodní (FPÖ) a ostře protiislámská Strana pro svobodu (PVV) Nizozemce Geerta Wilderse. Toho britská UKIP odmítá stejně jako Le Penovou.
Ke vzniku frakce stačí v europarlamentu 25 poslanců, ovšem nejméně ze sedmi zemí. Le Penová ve středu uspořádala tiskovou konferenci společně s Wildersem. Řekli, že jsou optimisté a frakci se jim podaří sestavit.
"Nechceme žádný další federalismus", prohlásila francouzská politička.
Dánská lidová strana, která zvítězila v Dánsku, se posouvá z radikálně pravicových pozic směrem do centra. Její europoslanec Morten Messerschmidt řekl novinářům, že dánští lidovci vidí jako své partnery spíše zástupce konzervativních a křesťansko-demokratických stran.
Spolupráci s těmi, kteří zdůrazňují odpor proti přistěhovalcům, odmítá i německá euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD). "Nebudeme spolupracovat s krajně pravicovými populisty", řekl lídr Alternativy Bernd Lucke.
Dodal, že strana v zásadě neodmítá Evropskou unii, ale nepřeje si zachování eura.
Někteří extremisté zřejmě nebudou součástí žádného bloku. Jediný zvolený europoslanec německé Národní demokratické strany (NDP) zůstane podle informací serveru Euobserver nezařazený. Jmenuje se Udo Voigt a Le Penová vyloučila, že by s ním plánovala jednat.
Bez kolegů se budou muset obejít i tři poslanci řeckého Zlatého úsvitu.