Moskva/Peking – Na Islandu se kvůli odhalení identity majitelů offshorových firem v daňových rájích houpe křeslo pod premiérem, v Rusku a zejména Číně nemají lidé mnoho šancí se o kauze dozvědět.
Na seznamech těch, kterým panamská právní kancelář Mossack Fonseca pomáhala budovat firmy, figurují přátelé a lidé z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina, především violoncellista Sergej Roldugin. Jsou tam i příbuzní nejvyšších představitelů Komunistické strany Číny. Včetně švagra čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Čína cenzuruje nejen média, ale celý internet. Ve vyhledávačích se pod názvem Panama objevují jen drobné zmínky některých čínských zpravodajských serverů, kde se ale píše jen o sportovcích. Případně se žádná stránka nezobrazí, uvádí agentura Reuters.
List Global Times, vydávaný komunistickou stranou v angličtině, považuje zveřejnění dokumentů za útok západních médií, podporovaných Washingtonem, na politiky jiných zemí. Pozastavuje se nad tím, že v seznamu je málo politiků ze západní Evropy.
V Rusku neinformovala o Panama Papers žádná z velkých televizí, které mají rozhodující vliv na to, co většina Rusů ví nebo neví o událostech ve světě a doma. Ani kanál Russia Today (RT), vysílající v angličtině, se tématu nevěnoval.
Jen okrajově a bez zmínky o Putinovi informuje například ekonomický list Kommersant. Izvestija odhalení ignorovala.
Populární web LifeNews.ru., vydávající často exkluzivní informace o zločinech díky spolupráci s policií, rovněž nic ze zjištění Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ) nepublikoval.
Detailněji o kauze informuje hlavně opoziční list Novaja Gazeta, na jehož existenci finančně přispívá bývalý a zároveň poslední vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov.
Reportéři Novoj Gazety na webové stránce listu píší, že se Sergeje Roldugina ptali 24. března po jeho koncertě na offshorové firmy, u kterých je uvedené jeho jméno.
"Přátelé, budu mluvit upřímně. Nemohu se k tomu teď vyjadřovat. Musím si promyslet, co je možné říkat a co ne. Jednoduše se bojím dávat rozhovor. Když jsem jedněm Němcům odmítl poskytnout interview, tak napsali, že Putin tak zastrašil své známé a přátele, že se bojí mluvit," uvedl violoncellista.
Deník Financial Times ironicky podotýká, že ruský violoncellista je možná nejbohatším hudebníkem světa. Podle zveřejněných dokumentů je na něj napsán podíl například v automobilkách Kamaz a Avtovaz nebo v bance Rossija. Zároveň firmy spojené s jeho jménem obchodují s ropnými a plynovými giganty Rosněfť a Gazprom.
Vladimir Putin není přímo v žádných e-mailech ani jiných záznamech uniklých z Panamy zmiňován. Roldugin je ale jeho přítel z mládí a také kmotr jeho dcery.
"Našli jen dvě miliardy. To jsou jen drobnosti na osobní potřebu. Panama není populární destinací pro zakládání offshorových firem. Kdybychom informace v podobném rozsahu dostali z Panenských ostrovů, částka by byla mnohonásobně vyšší," cituje Financial Times ruského opozičníka Sergeje Navalného, který svůj politický program staví na kritice korupce Putinovy administrativy.