Prezidentův švagr a expremiérova dcera. Únik dat odhalil, jak daňový ráj využívají prominenti Číny

Martin Novák Martin Novák
4. 4. 2016 20:25
Na seznamu osob, které založily offshorové firmy, je Teng Ťia-kuej. Prezidentův švagr. Založil a byl jediným vlastníkem dvou firem, vzniklých na Panenských ostrovech v roce 2009. Tedy v době, kdy byl Si Ťin-pching ještě "pouze“ členem politbyra Komunistické strany Číny.
Čínské bankovky.
Čínské bankovky. | Foto: Reuters

Peking/Praha – Uniklá data o zakládání firem v daňových rájích vnášejí trochu světla, kam je vidět jen málokdy. Do nejvyšších mocenských špiček Číny.

Takzvané Panama Papers se týkají několika představitelů Komunistické strany Číny. Členů politbyra (několikačlenného vedení strany, které je faktickým vykonavatelem moci), vládních politiků a samotného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Vyplývá to z dokumentů, které po analýze obrovského množství dat zveřejnilo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) a jako první německý deník Süddeutsche Zeitung.

Na seznamu osob, které založily offshorové firmy, je Teng Ťia-kuej. Prezidentův švagr.

Založil a byl jediným vlastníkem dvou firem, které vznikly na Panenských ostrovech v roce 2009. Tedy v době, kdy byl Si Ťin-pching ještě "pouze" členem politbyra Komunistické strany Číny.

Když v roce 2012 stanul v čele strany a o rok později se stal prezidentem, firmy registrované na Teng Ťia-kueje přestaly být funkční, uvádí ICIJ.

Si Ťin-pching po převzetí moci inicioval několik zásahů proti korupci ve vedení strany i státu, několik politiků a vysokých státních úředníků bylo potrestáno.

Na některé podezřelé majetkové poměry prezidentových blízkých ale upozornila již v roce 2012 agentura Bloomberg. Siova starší sestra Čchi Čchiao-čchiao má podle tehdejších zpráv podíly ve stavebních firmách a dalších společnostech v hodnotě stamilionů dolarů.

Dalším prominentním jménem na seznamu Panama Papers je Li Siao-lin. Dcera bývalého premiéra Li Pchenga, který v roce 1989 prosazoval tvrdý zásah proti demonstrantům na náměstí Tchien An-men a vysloužil si přezdívku "pekingský řezník".

Li Siao-lin je spolu se svým manželem jediným vlastníkem nadace se sídlem v Lichtenštejnsku. Tato nadace je zase majitelem offshorové firmy na Panenských ostrovech. Dcera expremiéra podle investigativních novinářů, kteří záznamy zkoumali, používá svůj hongkongský pas.

Dokumenty se zmiňují dále o aktivitách Jasmine Li, vnučky donedávna vlivného člena politbyra Ťia Čching-lina. V době, kdy studovala v USA na Stanfordské univerzitě, se stala jedinou majitelkou společnosti Harvest Sun Trading Ltd. registrované na Panenských ostrovech.

Peking zatím oficiálně na kauzu Panama Papers nereagoval a oficiální čínská média o spojitosti některých firem s čínskými vlastníky neinformují. Na serveru deníku Global Times, vydávaném v angličtině, nebyla o případu žádná zmínka.

Čínská centrální banka loni v obavách z odlivu kapitálu omezila možnosti čínských občanů převádět vysoké částky na zahraniční účty.

Čínský prezident odjel, emoce v Česku se ale pořád neuklidňují. Co cesta Si Ťin-pchinga Česku přinesla? DVTV přináší přehled zásadních událostí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 47 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy