Prezidentův švagr a expremiérova dcera. Únik dat odhalil, jak daňový ráj využívají prominenti Číny

Martin Novák Martin Novák
4. 4. 2016 20:25
Na seznamu osob, které založily offshorové firmy, je Teng Ťia-kuej. Prezidentův švagr. Založil a byl jediným vlastníkem dvou firem, vzniklých na Panenských ostrovech v roce 2009. Tedy v době, kdy byl Si Ťin-pching ještě "pouze“ členem politbyra Komunistické strany Číny.
Čínské bankovky.
Čínské bankovky. | Foto: Reuters

Peking/Praha – Uniklá data o zakládání firem v daňových rájích vnášejí trochu světla, kam je vidět jen málokdy. Do nejvyšších mocenských špiček Číny.

Takzvané Panama Papers se týkají několika představitelů Komunistické strany Číny. Členů politbyra (několikačlenného vedení strany, které je faktickým vykonavatelem moci), vládních politiků a samotného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Vyplývá to z dokumentů, které po analýze obrovského množství dat zveřejnilo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) a jako první německý deník Süddeutsche Zeitung.

Na seznamu osob, které založily offshorové firmy, je Teng Ťia-kuej. Prezidentův švagr.

Založil a byl jediným vlastníkem dvou firem, které vznikly na Panenských ostrovech v roce 2009. Tedy v době, kdy byl Si Ťin-pching ještě "pouze" členem politbyra Komunistické strany Číny.

Když v roce 2012 stanul v čele strany a o rok později se stal prezidentem, firmy registrované na Teng Ťia-kueje přestaly být funkční, uvádí ICIJ.

Si Ťin-pching po převzetí moci inicioval několik zásahů proti korupci ve vedení strany i státu, několik politiků a vysokých státních úředníků bylo potrestáno.

Na některé podezřelé majetkové poměry prezidentových blízkých ale upozornila již v roce 2012 agentura Bloomberg. Siova starší sestra Čchi Čchiao-čchiao má podle tehdejších zpráv podíly ve stavebních firmách a dalších společnostech v hodnotě stamilionů dolarů.

Dalším prominentním jménem na seznamu Panama Papers je Li Siao-lin. Dcera bývalého premiéra Li Pchenga, který v roce 1989 prosazoval tvrdý zásah proti demonstrantům na náměstí Tchien An-men a vysloužil si přezdívku "pekingský řezník".

Li Siao-lin je spolu se svým manželem jediným vlastníkem nadace se sídlem v Lichtenštejnsku. Tato nadace je zase majitelem offshorové firmy na Panenských ostrovech. Dcera expremiéra podle investigativních novinářů, kteří záznamy zkoumali, používá svůj hongkongský pas.

Dokumenty se zmiňují dále o aktivitách Jasmine Li, vnučky donedávna vlivného člena politbyra Ťia Čching-lina. V době, kdy studovala v USA na Stanfordské univerzitě, se stala jedinou majitelkou společnosti Harvest Sun Trading Ltd. registrované na Panenských ostrovech.

Peking zatím oficiálně na kauzu Panama Papers nereagoval a oficiální čínská média o spojitosti některých firem s čínskými vlastníky neinformují. Na serveru deníku Global Times, vydávaném v angličtině, nebyla o případu žádná zmínka.

Čínská centrální banka loni v obavách z odlivu kapitálu omezila možnosti čínských občanů převádět vysoké částky na zahraniční účty.

Čínský prezident odjel, emoce v Česku se ale pořád neuklidňují. Co cesta Si Ťin-pchinga Česku přinesla? DVTV přináší přehled zásadních událostí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy