V březnu strana Jednotné Rusko uvedla, že jejími členy se stal již jeden milion ruských občanů a do parlamentních voleb v roce 2007 hodlá přijmout další milion. Tato čísla dělají z ostatních politických stran trpaslíky, píše deník The Washington Post.
"Jednotné Rusko si za úkol nedalo jen vyhrát volby v roce 2007, ale přemýšlí, jak si zajistit dominantní postavení i v následujících deseti až patnácti letech," řekl zástupce strany Vladimír Surkov.
Infobox
Putin na Aktuálně.cz
- Rusové chtějí Putina i potřetí
- Putin odmítá zprávy o omezování svobody tisku v Rusku
- Putin Kaczyńskému: Sejdem se u Lukašenka
- Závod ve zbrojení nevzdáme, slíbil Putin
- Putin se obává nestability obchodu s Čínou
Populární Putin
Průzkumy veřejného mínění ukazují, že Vladimir Putin, který není členem Jednotného Ruska a stranu pouze využívá k prosazování politických postojů, je mezi Rusy velmi populární. Mnoho analytiků však před tímto spojením varuje.
"Chtějí si monopolizovat celou politickou scénu," tvrdí Nikolai Petrov, analytik z Carnegie Moscow Center. Stranu popisuje jako stroj, který se snaží neutralizovat parlament a přenést veškerou moc do Kremlu.
Mezi opatření, která Kreml zavedl, patří zrušení populárních voleb regionálních gubernátorů, omezování nezávislého vysílání, uvalení nových omezení na soukromé advokátní kanceláře a neziskové organizace a také nátlak na konkurenční politické strany, z nichž se pomocí různých opatření snaží udělat bezvýznamná uskupení.
Toto Putinovo omezování demokratických institucí však může přijít na přetřes příští měsíc, kdy Rusko v Petrohradu hostí setkání G8 - schůzku sedmi ekonomicky nejvyspělejších států světa a Ruska.
Jednotný žebřík nahoru
Strana čerpá z Putinovy popularity a z neschopnosti slabých a nejednotných opozičních skupin, přesto nedokáže zaujmout více než 40 procent voličů, tvrdí Petrov.
Za méně než dva roky však Putinovi skončí druhé prezidentské období a on odejde. Členství a loajalita ke straně nepochází z hlubokého ideologického přesvědčení, ale, jak říkají někteří kritici, z méně hlubšího důvodu - ve hře jsou vlastní zájmy.
"Jednotné Rusko je kariéristický žebřík, něco jako byla stará sovětská komunistická strana," říká Rostislav Turovský, politolog z Centra politických technologií v Moskvě. "Vstup do této strany je pravděpodobně jediný účinný způsob, jak se stát částí elity."
"Lidé do strany vstupují kvůli vlastnímu prospěchu," vysvětlil deníku Washington Post Jevgenij Žilinkov, 21letý politický aktivista z kurské pobočky strany. "Rozšiřuji své kontakty, jednám s vlivnými lidmi. Rád bych udělal politickou kariéru," uvádí své důvody mladík.
V posledních dvou letech do strany vstoupilo kolem dvaceti gubernátorů. Byli mezi nimi bývalí členové komunistické strany i nezávislí. S sebou často přivádějí členy místních politických a obchodních špiček. Podle Petrova je v současné době 71 z ruských 88 regionů věrných Jednotnému Rusku a strana také kontroluje 58 regionálních parlamentů.
Zakázaná Rodina
Kroky Kremlu odnesla například populistická a nacionalistická strana Rodina, které bylo znemožněno v březnu kandidovat v sedmi z osmi regionů. V oblasti, kde se mohla ucházet o přízeň voličů, skončila na druhém místě.
Například v Moskvě byla strana obviněna z podněcování etnické nesnášenlivosti, když spustila reklamní kampaň útočící na ilegální imigranty. V Kursku a dalších regionech ji soud zase shledal vinnou z uplácení voličů rozdáváním drobností s logem strany.
Rodina je státními televizními stanicemi i stranou Jednotné Rusko neustále označována za fašistickou. Tato obvinění ovšem dnes už bývalý předseda strany Dmitrij Rohožin považuje za absurdní.
"Mohl bych zůstat, ale strana by byla zničena. Chtějí být vládnoucí stranou s přípustnou a ovladatelnou opozicí," vysvětloval v březnu Rohožin, proč odstoupil z čela strany. Vysoce postavení činitelé v Kremlu jej podle deníku varovali, že jeho strana nebude připuštěna k volbám, pokud zůstane ve funkci.