* Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Američané budou nového prezidenta volit už 6. listopadu. Aktuálně.cz sleduje střípky (nejen) ze souboje Obamy a Romneyho ve volebním deníku, jenž vychází každý pracovní den odpoledne.
Nestranický Frankenstorm
Ten první se jmenoval Isaac a koncem srpna nepotěšil Mitta Romneyho, nicméně v porovnání se Sandy se zdá, že šlo jen o "přeháňku". Řeč je o hurikánech, které letošní prezidentské kampani nepřejí. A zatímco Isaac narušil "jen" nominační sjezd Republikánské strany, Sandy - označovaná za "bouři století" či Frankenstorm - by mohla ovlivnit celé volby.
Z východního pobřeží preventivně prchají statisíce lidí, očekávají se mohutné deště, přívaly sněhu i nemalé materiální škody, které by mohly zásadním způsobem ovlivnit výsledek listopadového hlasování. "Je to největší hrozba pro lidské životy, jakou si v našem státě pamatujeme," řekl guvernér státu Connecticut Dan Malloy. Počasí by přitom mohlo ovlivnit dění především ve dvou klíčových státech - Ohiu a Severní Karolíně. Otázkou je, nakolik by živel ovlivnil výsledky obou kandidátů.
"Sandy je - stejně jako jakákoliv bouře na Středním východě či v zámoří - nestranická," poznamenává k tomu deník Slate.
Rusové mají jasno...
"Prezidentské volby v USA nejsou všeobecné, přímé ani rovné, že se v nich nedodržuje tajnost hlasování." Takové jsou závěry analýzy, které si nechal zpracovat šéf ruské Státní dumy a poslanec státostrany Jednotné Rusko Sergej Naryškin. Aby bylo jasno, jak k výsledku dospěl: blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina si nechal podle agentury Interfax srovnat volební zákonodárství Ruska a Spojených států.
Dodejme, že březnové prezidentské volby v Rusku byly podrobeny kritice de facto celého Západu. A to především kvůli diskriminaci opozičních kandidátů. Samozřejmě na úkor Putina.
Vítězí oba, alespoň v myšlenkách
Ten moment, kdy si obě strany myslí, že vítězství je pravděpodobně jejich, přichází podle Mika Allena ze serveru Politico v každých volbách. Pravdou ovšem je, že zatímco "Obamovci" spíš počítají ztráty, pesimističtí republikáni vyhlížejí zemi zaslíbenou. Čísla mluví spíše pro Baracka Obamu, který si prozatím - v přepočtu na volitele a bez statistických chyb - udržuje jisté vedení. V řadě států ho ovšem od Mitta Romneyho dělí pár procent.
Kampaň? Nic pro čajíčky
Vábení voličů vrcholí, volební místnosti po celých USA se otevřou už za osm dní. A server BBC ukazuje, jak extrémně je kampaň náročná. Tak například za poslední měsíc oba kandidáti nalétali 41 tisíc mil (přes 65 tisíc kilometrů), navštívili pětinu všech států USA, absolvovali desítky předvolebních mítinků. V praxi to prý například znamená maximálně čtyři hodiny spánku. "Každý den jsem měl pocit, jako bych zestárl o rok," zavzpomínal jeden z bývalých zaměstnanců prezidentské kampaně.