Special report: Czarlings: Putin’s daughter and her billionaire - https://t.co/ZJ0YJshHLY pic.twitter.com/HVennEiUAL
— Reuters Top News (@Reuters) November 10, 2015
Moskva - V Rusku se k otěžím dere nová generace. Mladí a úspěšní lidé mají často jedno společné: jsou potomky mocných. Mnohdy lidí z okruhu blízkých a přátel prezidenta Vladimira Putina.
"Nová aristokracie" rychle zaplavuje pozice ve státních firmách i v politice, popsala pro agenturu Reuters socioložka a bývalá členka Putinovy strany Jednotné Rusko Olga Kryštanovskaja.
"Část společnosti se domnívá, že k tomu nedošli svou prací. Zpochybňují, kdo tito lidé vlastně jsou," uvedla.
Mezi extrémně bohatou - "dědičnou" – elitu, která se díky konexím svých rodičů dostává hbitě do popředí, patří i mladší dcera samotného vládce Kremlu a její partner. Katerina je podle zjištění agentury Reuters ve svých 29 letech zástupkyní prorektora moskevské univerzity, její partner pak vlastní podíl v hodnotě dvou miliard dolarů v petrochemické firmě.
Skromný Putin, dcera miliardářka
Od doby, co Putin začal v 90. letech minulého století upevňovat moc v zemi, zbohatlo mnoho jeho přátel. Sám Putin přitom podle oficiálních údajů žije skromně.
Za loňský rok vykázal příjem 7,65 milionů rublů, vlastnictví dvou nijak zvláště luxusních bytů (v Moskvě a Petrohradu) a podíl z garáže.
Minimálně mladší z jeho dcer ale rozhodně nestrádá. Jejím partnerem je údajně Kirill Šamalov, syn dlouholetého Putinova přítele a akcionáře Banky Rossija Nikolaje Šamalova.
Sama Katerina se označila za jeho "manželku". Jmění páru dohromady činí okolo dvou miliard amerických dolarů. Z velké části plyne z petrochemické společnosti, kterou Kirill získal od dalšího Putinova přítele – Gennadije Timčenka, upozorňuje Reuters.
Miliony od státních firem
Katerina je úspěšná i v akademickém prostředí, na Moskevské státní univerzitě má na starosti projekty financované z veřejných peněz. Postoupila rychle, podle slov svého otce ještě v roce 2011 studovala v Petrohradu orientální studia. Na vysoké škole v Moskvě prý ale pracuje na fakultě mechaniky a matematiky a je "talentovanou výzkumnicí".
Letos v březnu byla jmenována zástupkyní prorektora univerzity. Řídí rozvojový fond a centrum, které na univerzitě spustily projekt podporující mladé vědce. Tomu podle informací Reuters taktéž šéfuje.
Zmíněný fond přitom od roku 2013 získal od státem vlastněných firem Rosněft, Rosatom a Transněft kontrakty v hodnotě 182 milionů rublů.
Do okruhu poradců Kateriny na univerzitě patří i několik blízkých známých jejího otce, včetně dvou bývalých agentů KGB.
Tajemství první rodiny
Ač se paparazziům Putinova mladší dcera vyhýbá, do povědomí veřejnosti se přeci jenom dostala - a to díky své zálibě v tanci. V roce 2013 se se svým tanečním partnerem umístila pátá na světovém šampionátu ve Švýcarsku.
Nyní zasedá ve dvou organizačních komisích ruské rocknrollové federace.
Kolem obou Putinových dcer každopádně panuje řada nejasností a spekulací. Sám Putin se o nich na veřejnosti zmiňuje jen velice mimořádně.
Katerina dokonce ani nepoužívá jméno svého slavného otce, podle agentury Reuters vystupuje pod příjmením po babičce. Informace o ní je těžké, skoro nemožné ověřit.
Putinova druhá dcera, 30letá Marie, je ještě tajemnější postavou než její sestra. Vystudovala biologii a medicínu a údajně se věnuje i biomedicíně. Podle médií se provdala za nizozemského byznysmena a přijala jeho jméno Faasen. Její manžel pracoval pro Gazprombank.
"Neofeudální systém"
K nové ruské aristokracii, která získala lukrativní posty díky rodičům, Reuters řadí též Borise Kovalčuka (syn největšího akcionáře Banky Rossija Juriho Kovalčuka), Sergeje S. Ivanova (syn náčelníka štábu Sergeje B. Ivanova) či Igora Rotenberga (syn Putinova sparing partnera z juda, milionáře Arkadyje Rotenberga).
Opoziční předák Alexej Navalnyj fenomén popisuje jako "neofeudální systém".
"V Rusku je dnes absolutně normální, že správním radám ve státních bankách předsedají děti funkcionářů tajných služeb, kterým v době jmenování do funkce nebylo ještě ani 30 let," uvedl Navalnyj.
Druhá generace podle něj nejen přebírá pozice po rodičích, ale mladí mocnáři si v podstatě mohou vybrat, o jaké posty stojí. "Nebezpečí tkví v tom, že velice brzy budou všechny klíčové prostředky spočívat v rukou pěti až sedmi rodin," varuje opozičník.