Astana - Do řad Islámského státu již vstoupilo 5000 až 7000 občanů bývalého SSSR. Na summitu postsovětských států to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Nový údaj znamená radikální nárůst, protože doposud ruské tajné služby hovořily o zhruba 2500 lidech.
Ruský prezident prohlásil, že je potřeba "podniknout konkrétní kroky v boji proti takzvanému Islámskému státu a dalším radikálním skupinám v Sýrii".
Podle Putina nelze připustit, aby ti, kteří bojují za Islámský stát, "mohli později doma uplatnit zkušenosti, které nyní získají v Sýrii".
V kazašské Astaně se proto s dalšími prezidenty Společenství nezávislých států (SNS) dohodl na koordinovaném postupu při řešení krizových situací na vnějších hranicích.
Summit se usnesl na vytvoření skupiny složené ze zástupců pohraniční stráže a "jiných úřadů", která má krizové situace na hranicích řešit. Schválen byl rovněž program spolupráce při ochraně vnějších hranic SNS do roku 2020.
"Působivé úspěchy" v Sýrii
Putin své partnery informoval rovněž o ruských úderech na údajné teroristické základny v Sýrii.
Prohlásil, že ruští vojáci dosáhli na Blízkém východě "působivých úspěchů" a útočí na cíle schválené předem syrským vedením. Rusko přitom usiluje o "vytvoření co nejširší koalice pro boj s extremisty a teroristy".
Útoky v Sýrii podle šéfa Kremlu mají "pevný rámec" a míří výhradně na teroristické cíle. "Existuje rovněž časové omezení, a to po dobu útočných operací syrských vojsk proti teroristům," poznamenal Putin.
Společenství nezávislých států je postsovětské seskupení devíti zemí, v němž má hlavní slovo Moskva. Jeho členy jsou kromě Ruska Bělorusko, Kazachstán, Moldavsko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán, Arménie a Ázerbájdžán. Ukrajina, která byla v organizaci pozorovatelem, po ruské anexi Krymu oznámila, že SNS opouští.