Putin posvětil odklad prvního kosmického startu z nové ruské základny

ČTK ČTK
14. 10. 2015 11:33
Stavbu nového kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě provázejí problémy. Moskva na něj dosud vynaložila již přes 37 miliard korun. Ruská prokuratura v souvislosti s jeho výstavbou ale řeší několik případů rozsáhlé korupce a zneužití úřadu. Prezident Putin nyní doporučil, aby se první starty neuskutečnily ještě letos, jak bylo původně v plánu, ale až v příštím roce na jaře. Podle ruských médií se zahájení provozu očekává v dubnu 2016.
V současnosti je Rusko závislé na kosmodromu Bajkonur, který ale leží na území Kazachstánu.
V současnosti je Rusko závislé na kosmodromu Bajkonur, který ale leží na území Kazachstánu. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin ve středu posvětil téměř půlroční odklad prvních kosmických startů z nového kosmodromu Vostočnyj, který Moskva buduje na ruském Dálném východě.

Šéf Kremlu při návštěvě budoucí hlavní kosmické základny Ruskakritizoval chronické problémy, které ostře sledovaný projekt od zahájení výstavby provázejí.

Nový kosmodrom nedaleko městečka Uglegorsk v Amurské oblasti na Dálném východě u čínských hranic Rusové budují od roku 2010. Vostočnyj má Rusko zbavit závislosti na kosmodromu Bajkonur, který leží na území sousedního Kazachstánu a který si Moskva pronajímá.

Na nový projekt Moskva dosud vynaložila přes 100 miliard rublů (37 miliard korun).

Stavbu ale provázejí problémy. Dělníci několika firem opakovaně stávkovali kvůli zpožděným výplatám, ruská prokuratura řeší několik případů rozsáhlé korupce a zneužití úřadu. Podle dnešních informací z ruských justičních kruhů budou soudy v souvislosti se stavbou kosmodromu projednávat nejméně dvacet trestních kauz.

Vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má ruský kosmický program na starosti, ale Putina ujistil, že stavbaři jsou s vypětím všech sil schopni zajistit, aby se první testovací start v novém kosmodromu uskutečnil podle plánu letos. "Nepotřebuji vítězná hlášení, ale kvalitní výsledky," reagoval prezident na Rogozinovo prohlášení. Doporučil, aby se první starty neuskutečnily letos, ale až v příštím roce na jaře. Podle ruských médií tak lze zahájení provozu očekávat v dubnu 2016.

Skluz ve výstavbě strategického projektu nezůstane podle Putina bez následků. "Od kosmické agentury Roskosmos očekávám zprávu o příčinách zdržení a závad," konstatoval ruský prezident. Veškeré trestní kauzy je podle Putina třeba dovést do konce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy