Putin posvětil odklad prvního kosmického startu z nové ruské základny

ČTK ČTK
14. 10. 2015 11:33
Stavbu nového kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě provázejí problémy. Moskva na něj dosud vynaložila již přes 37 miliard korun. Ruská prokuratura v souvislosti s jeho výstavbou ale řeší několik případů rozsáhlé korupce a zneužití úřadu. Prezident Putin nyní doporučil, aby se první starty neuskutečnily ještě letos, jak bylo původně v plánu, ale až v příštím roce na jaře. Podle ruských médií se zahájení provozu očekává v dubnu 2016.
V současnosti je Rusko závislé na kosmodromu Bajkonur, který ale leží na území Kazachstánu.
V současnosti je Rusko závislé na kosmodromu Bajkonur, který ale leží na území Kazachstánu. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin ve středu posvětil téměř půlroční odklad prvních kosmických startů z nového kosmodromu Vostočnyj, který Moskva buduje na ruském Dálném východě.

Šéf Kremlu při návštěvě budoucí hlavní kosmické základny Ruskakritizoval chronické problémy, které ostře sledovaný projekt od zahájení výstavby provázejí.

Nový kosmodrom nedaleko městečka Uglegorsk v Amurské oblasti na Dálném východě u čínských hranic Rusové budují od roku 2010. Vostočnyj má Rusko zbavit závislosti na kosmodromu Bajkonur, který leží na území sousedního Kazachstánu a který si Moskva pronajímá.

Na nový projekt Moskva dosud vynaložila přes 100 miliard rublů (37 miliard korun).

Stavbu ale provázejí problémy. Dělníci několika firem opakovaně stávkovali kvůli zpožděným výplatám, ruská prokuratura řeší několik případů rozsáhlé korupce a zneužití úřadu. Podle dnešních informací z ruských justičních kruhů budou soudy v souvislosti se stavbou kosmodromu projednávat nejméně dvacet trestních kauz.

Vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má ruský kosmický program na starosti, ale Putina ujistil, že stavbaři jsou s vypětím všech sil schopni zajistit, aby se první testovací start v novém kosmodromu uskutečnil podle plánu letos. "Nepotřebuji vítězná hlášení, ale kvalitní výsledky," reagoval prezident na Rogozinovo prohlášení. Doporučil, aby se první starty neuskutečnily letos, ale až v příštím roce na jaře. Podle ruských médií tak lze zahájení provozu očekávat v dubnu 2016.

Skluz ve výstavbě strategického projektu nezůstane podle Putina bez následků. "Od kosmické agentury Roskosmos očekávám zprávu o příčinách zdržení a závad," konstatoval ruský prezident. Veškeré trestní kauzy je podle Putina třeba dovést do konce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy