Podle Clarka se Rusko letounů F-16 obává hlavně kvůli jejich bojovým schopnostem. "Myslím, že jejich přesvědčení je takové, že čím více západních zbraní všeho druhu Ukrajina má, tím hrozivější bude její armáda," doplnil vedoucí vědecký pracovník Saltzmanova institutu válečných a mírových studií Kolumbijské univerzity Rajan Menon pro server Business Insider.
Odborník na vojenské letectví z britské Royal Aeronautical Society Tim Robinson zmínil, že ruská armáda pravděpodobně věří, že letouny F-16 mohou lehce změnit bojovou situaci v jejich neprospěch. Poté, co Ukrajina začne tyto stíhačky používat, budou podle něj muset být ruské letouny nad ukrajinským územím opatrnější. "Proto je pro Rusko lákavou vyhlídkou omezit vliv těchto stíhaček," popsal Robinson.
S ochranou základen F-16 by podle ředitele vojenských věd britského bezpečnostního think-tanku Royal United Services Institute Matthewa Savilla mohlo pomoci více prostředků protivzdušné ochrany. Ukrajina přitom už v minulosti opakovaně žádala spojence o více těchto prostředků, které by mohly být účinné v zastavení ruského letectva.
Letouny F-16 potřebují obzvláště dlouhé a hladké vzletové a přistávací dráhy a ochranné hangáry. Ukrajina tvrdí, že na svých letištích buduje podzemní sklady a bunkry, aby se na stíhačky F-16 připravila, a že je rozptýlí na různé základny, aby je Rusko nemohlo odhalit. Jeden z členů ukrajinského letectva v červnu prohlásil, že Ukrajina uskladní některé své letouny F-16 v zahraničí, aby na ně Rusko nemohlo zaútočit.
Podle Clarka nynější údery Ruska na letecké základny svědčí o "nekompetentnosti" Ukrajiny je bránit. Pozitivní podle něj ale je to, že jde o dobrou lekci, která se naštěstí odehrála před příletem jakýchkoli F-16.
I když se Rusko na letiště už nyní snaží cílit, podle odborníků zlikvidovat leteckou základnu není jednoduché. "Je velmi, velmi obtížné úplně odstavit leteckou základnu. Abyste jednu z nich vyřadili z provozu, musíte zasahovat opakovaně, což by bylo obzvláště těžké, pokud by Ukrajina používala více protivzdušné obrany k ochraně základen, na kterých má své letouny F-16," uvedl Robinson.
Sice se očekává, že letouny F-16 pomohou Ukrajině, podle bezpečnostních analytiků bojovou situaci ale zásadně nezmění. Americký ministr zahraničí Antony Blinken tento týden uvedl, že F-16 umožní Ukrajině "účinně se bránit". Předpokládá se, že stíhačky nejen doplní letouny, které Ukrajina dosud ztratila, ale budou také sloužit jako obranné prostředky, které mohou pomoci v boji s raketami či drony.
Ukrajinci mohou také podnikat útoky na ruskou výzbroj a vojáky, i když podle odborníků nemá Ukrajina slíbeno dost stíhaček na to, aby je mohla v takové roli použít.
Napadené zemi přislíbilo desítky stíhaček F-16 Dánsko, Nizozemsko, Norsko a Belgie, přičemž přesný počet, který má být dodán v první vlně, není veřejně znám. První letouny, které jsou modernější než ty ze sovětské éry, jež Ukrajina od začátku invaze používá, mají dle dřívějších vyjádření dorazit letos v létě, je tedy možné, že jejich nasazení v bojových operacích je jen otázkou času.
V posledních týdnech Ukrajina zaznamenala útoky na vícero ukrajinských leteckých základen. Rusko tvrdí, že zasáhlo třeba ukrajinskou leteckou základnu Mirgorod, která se nachází asi 160 kilometrů od hranic s Ruskem, a zničilo pět stíhaček Suchoj Su-27. Ukrajinci útok potvrdili, ale podle nich nedošlo k tak velkým ztrátám, jak tvrdí agresor.