Brusel/Madrid - Evropský zatykač vydaný soudem v Madridu musí nejprve prostudovat prvoinstanční belgický soud, jemuž chce prokuratura předat žádost během tohoto víkendu.
Soud poté rozhodne o zatčení pětice katalánských politiků či jejich setrvání na svobodě.
Belgické zákony umožňují nevyhovět evropskému zatykači, pokud existují obavy, že po zatčení může dojít k porušení základních práv. Všeobecně se ale očekává, že soud španělské žádosti vyhoví.
Po rozhodnutí soudu začne běžet patnáctidenní odvolací lhůta.
Pokud by se Puigdemont a spol. souhlasnému verdiktu podvolili, mělo by vydání do Španělska proběhnout do deseti dalších dnů. Žádné vládní úřady nemají na rozdíl od jiných případů na vydávání vliv.
Puigdemontův právník Paul Bekaert ale v pátek prohlásil, že se chce odvolat. Případ pak dostane odvolací soud, který má na rozhodnutí dalších 15 dní.
Pokud nebudou politici ani s jeho verdiktem spokojeni, mohou využít stejnou lhůtu k podání stížnosti ke kasačnímu soudu. I jeho rozhodnutí musí padnout do 15 dnů. Další možnost, jak se soudní cestou bránit, obvinění politici nemají.
Celková doba, kterou může Carles Puigdemont a jeho exministři strávit v Belgii, je tedy až 60 dní. Může tak dojít k situaci, že nebudou přítomni ve Španělsku 21. prosince, kdy se mají konat předčasné katalánské volby vypsané Madridem.
Bývalý katalánský premiér už vyhlásil, že v nich chce kandidovat, i kdyby se nacházel v zahraničí.
Vytvořme koalici, vyzývá Puigdemont separatisty
Carles Puigdemont zároveň v sobotu vyzval katalánské separatistické strany k vytvoření volební koalice. Jejím cílem v předčasných katalánských volbách má být osvobození politických vězňů a vytvoření katalánské republiky, napsal na twitteru politik obviněný ze vzpoury.
Vedení katalánské separatistické strany dominující předvolebním průzkumům ale naproti tomu v sobotu vzkázalo, že uvažuje o neúčasti ve volbách, pokud věznění politici nebudou propuštěni.
"Nadešla chvíle, kdy by se všichni demokraté měli sjednotit. Za Katalánsko, za svobodu politických vězňů a za republiku," uvedl Puigdemont, který stejně jako čtyři bývalí ministři regionálního kabinetu pobývá v Belgii od chvíle, kdy Madrid kvůli snaze separatistického vedení regionu vyhlásit nezávislost začal přebírat kontrolu nad katalánskými úřady.
Za politické vězně označuje Puigdemont osm katalánských exministrů, které ve čtvrtek poslal španělský soud do vazby kvůli obviněním souvisejícím s vyhlášením nezávislosti, které odporuje španělské ústavě.
Puigdemontova Demokratická evropská strana Katalánska (PDeCAT) vytvořila před minulými regionálními volbami s Republikánskou levicí Katalánska (ERC) koalici Společně pro ano (JXSí), která získala výrazně nejvyšší počet křesel v parlamentu.
S podporou poslanců separatistické krajní levice pak měla dost hlasů k jednostrannému vyhlášení nezávislosti, které Madrid přimělo převzít správu nad regionem.
Politici PDeCAT se již v průběhu týdne pro opětovné uzavření koalice vyslovili, sesazený vicepremiér a lídr ERC Oriol Junqueras se ale vyjádřil rezervovaně.
Jeho strana má podle průzkumů velkou šanci s náskokem vyhrát volby, kdežto preference Puigdemontova uskupení jsou ani ne poloviční. Poměr voličů stran hájících jednotu se Španělskem a separatistů je přibližně vyrovnaný.
Vedení ERC však po dnešním mimořádném jednání uvedlo, že strana se nehodlá účastnit voleb, pokud budou nelegitimní a nedemokratické.
"První důkaz o tom, že jsou (španělští politici) demokraty, by měli dát propuštěním politických vězňů," vzkázala do Madridu tajemnice strany Marta Roviraová. Na otázku, zda ERC bude v případě volební účasti součástí koalice, odmítla odpovědět.
Katalánské strany musí své kandidátky předložit do příštího týdne, volby Madrid vyhlásil na 21. prosince.