Puigdemont jako jediný kandiduje na katalánského premiéra. Kvůli zatykači to ale nebude snadná volba

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2018 12:44
Puigdemontovu kandidaturu potvrdil předseda katalánského parlamentu Roger Torrent. Jeho zvolení ale nebude snadné vzhledem k tomu, že ve Španělsku na něj stále platí zatykač.
Carles Puigdemont přistál na letišti v Kodani.
Carles Puigdemont přistál na letišti v Kodani. | Foto: Reuters

Barcelona - Na katalánského premiéra bude příští týden jako jediný kandidovat katalánský expremiér Carles Puigdemont. V pondělí to oznámilpředseda katalánského parlamentu Roger Torrent po jednání s parlamentními frakcemi z minulého týdne. Zvolení Puigdemonta ale zdaleka není jisté, i když mají separatisté teoretickou absolutní většinu. 

"Navrhnu Carlese Puigdemonta jako kandidáta na premiéra (Katalánska). Jsem si vědom osobní i právní situace pana Puigdemonta, ale také jsem si vědom, že má absolutní legitimitu být takovým kandidátem," řekl novinářům Torrent.

Španělská prokuratura viní pětapadesátiletého Puigdemonta i celou jeho bývalou vládu ze vzpoury kvůli snahám o nezávislé Katalánsko, kvůli čemuž tito politici utekli koncem října do Belgie. V případě návratu do Španělska budou zatčeni.

Puigdemont opustil Belgii až toto pondělí, poprvé po třech měsících. Odletěl do Dánska, kde se ještě odpoledne zúčastní debaty na Kodaňské univerzitě o situaci v Katalánsku. V úterý se má pak sejít s několika dánskými poslanci.

Kandidatura plná otazníků

Puigdemont se bude o úřad premiéra zřejmě ucházet buď prostřednictvím videokonference, nebo přes svého zástupce, na něhož pro jednání o své kandidatuře deleguje hlas.

Obě tyto možnosti jsou ale sporné a je pravděpodobné, že je opozice i Madrid napadnou u ústavního soudu. Podle právníků katalánského parlamentu není možná jiná kandidatura na premiéra než osobní. Jejich názor ale není závazný a bude záležet na výkladu vedení parlamentu. To ovládají separatisté.

Jisté není ani to, zda Puigdemont dostane dost hlasů pro funkci premiéra. V prosincových volbách sice získali separatisté opět absolutní většinu křesel, prakticky ji ale zatím nemají. Dostali 70 mandátů ze 135 křesel, potřebnou absolutní většinu 68 hlasů ale nemají kvůli pěti poslancům, kteří jsou na útěku v Belgii. Další tři jsou ve vazbě, těm ale španělský soudce povolil delegování hlasů.

Právě zejména o oněch pěti poslancích v Belgii chce Torrent jednat se španělským premiérem. Rajoyovi už poslal žádost o schůzku. "Poslal jsem dopis Rajoyovi se žádostí o rozhovor kvůli nenomální situaci, v níž se nachází (katalánský) parlament. V případě osmi poslanců je porušeno jejich právo na politické zastoupení voličů," uvedl Torrent.

Není ale pravděpodobné, že Rajoy na schůzku přistoupí. Odmítá totiž s katalánskými politiky jednat o čemkoli, co podle něj porušuje ústavu. Minulý týden také Rajoy prohlásil, že Madrid napadne u ústavního soudu, pokud se Puigdemont bude o úřad premiéra ucházet na dálku.

Španělsko chce obnovení eurozatykače

Podle deníku El País požaduje španělské státní zastupitelství také aktivaci eurozatykače na Puigdemonta. Zastupitelství o to požádalo soudce nejvyššího soudu Pabla Llarenu. Stejný soudce tento zatykač začátkem prosince zrušil.  Svůj krok zdůvodnil tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska. Kandidovali totiž v prosincových volbách, v nichž byli zvoleni poslanci.

Španělská média ale tehdy spekulovala, že zrušení eurozatykačů je účelové a souvisí s tím, že belgický právní řád nezná pojem vzpoura a že by mohl katalánské politiky vydat jen na základě španělského obvinění ze zpronevěry veřejných fondů.

Podle deníku El País by v takovém případě španělská justice nemohla Puigdemonta a vydané exministry soudit pro vzpouru, ale jen pro zpronevěru. Té se údajně dopustili uspořádáním referenda o nezávislosti Katalánska 1. října.

 

Právě se děje

Další zprávy