Zatímco v případě Istanbulanů se zatím čeká na výsledků testů, které onemocnění potvrdí, nebo vyvrátí, ministerstvo zdravotnictví ohlásilo pět nových nemocných v dalších regionech Turecka. Počet lidí nakažených v Turecku smrtícím virem ptačí chřipky H5N1 už stoupl na 15.
Nové případy ptačí chřipky u lidí se objevily ve třech provinciích u pobřeží Černého moře a také ve východní provincii Van, kde se infekce objevila poprvé minulý týden. Tři děti už tam na smrtelný typ viru H5N1 zemřely.
Premiér i WHO: Situace je pod kontrolou
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes na tiskové konferenci u příležitosti návštěvy jeho japonského protějšku prohlásil, že Turecko ptačí chřipku zvládne.
"Situace je pod kontrolou a budeme ji podrobně monitorovat. Ti, kdo měli pozitivní testy, nejsou v rozvinutém stádiu," prohlásil Erdogan.
Jeho slova potvrdil agentuře Reuters i šéf týmu Světové zdravotnické organizace (WHO), vyslaný do Turecka. "Mám pocit, že to, co se odehrává v Turecku, se dá poměrně lehce zvládnout," prohlásil Guenael Rodier.
Smrtelný virus se mezi drůbeží šíří
Turecké ministerstvo zdravotnictví mezitím dnes oznámilo, že v případě pěti nových výskytů ptačí chřipky u drůbeže v zemi jde o smrtelně nebezpečný virus H5N1.
Mluvčí Světové zdravotnické organizace Maria Chengová přiznala, že rozšíření nemoci z jihovýchodní Asie, kde zabila více než 70 lidí, je důvodem k obavám. V případech úmrtí lidí jde však stále o případy, kdy přímo konzumovali maso z infikované drůbeže.
Zajistit, aby nedošlo k přenosu viru z člověka na člověka, se pokusí lékařský tým Světové zdravotnické organizace, který už do Turecka dorazil.
V zemi propuká panika
Navzdory ujišťování odborníků, že pandemie zatím nehrozí, už v Turecku propuká panika. Obyvatelé východotureckého města Dogubejazit v panickém strachu zaplavili špatně vybavenou nemocnici v nedalekém středisku oblasti Van poté, co nejméně dvě děti z města podlehly tento týden ptačí chřipce.
Testy v turecké a následně i v britské laboratoři prokázaly u bratra a sestry z Dogubejazitu přítomnost viru H5N1, který od roku 2003 zabil již přes 70 osob v jihovýchodní Asii. Turecko je první zemí s lidskými úmrtími na ptačí chřipku mimo jihovýchod asijského kontinentu a Čínu.
Sestra tureckých obětí, která zemřela s podobnými symptomy v pátek, má zatím testy negativní. Britská laboratoř nicméně potvrdila virus H5N1 u čtvrtého sourozence zemřelých hospitalizovaného ve Vanu. Ten leží v nemocnici ve vážném stavu. Dalšího pacienta z této nemocnice testovala pozitivně turecká laboratoř v Istanbulu.
S podezřením na ptačí chřipku zůstává v nemocnici ve městě Van 20 pacientů, dalších pět jich leží v nemocnici v jihovýchodním městě Diyarbakir a s příznaky choroby byla také dnes ráno v Istanbulu hospitalizována sedmičlenná rodina, která cestovala z východu Turecka do západního města Yalova. Rodina s pěti dětmi prý konzumovala před několika dny nemocná kuřata.
Vybíjení drůbeže se zrychlí
Turečtí představitelé slíbili, že urychlí preventivní vybíjení veškeré drůbeže v postižené oblasti kolem Vanu. Tam bylo zatím zlikvidováno 3500 ptáků, což je prý pouhá polovina. Lidé v Dogubejazitu se dnes obrátili na místní úřad ministerstva zemědělství se stížností, že zatím nepřišel nikdo utratit jejich nemocnou drůbež, které se oni bojí dotýkat.
#reklama
Na turecko-íránské hranici mezitím začala platit přísná opatření, která mají zabránit možnému rozšíření infekce do dalších zemí. Na hraničním přechodu, který je vzdálen pouhých 45 kilometrů východně od Dogubejazitu, jsou dezinfikována veškerá vozidla.
Turecký ministr zemědělství Mehdi Eker uvedl, že v zemi bylo zaznamenáno šest nových ohnisek ptačí chřipky u domácí drůbeže a u divokých holubů, u dvou divokých kachen byla ptačí chřipka odhalena nedaleko Ankary. Ministerstvo lesního hospodářství již zakázalo lov ptáků po celé zemi.