Pro asijské farmaceutické a zdravotnické společnosti je ptačí chřipka spásou. Poptávka po jejich výrobcích se zvyšuje, jejich zisky díky tomu rostou.
Producenti vakcín jako například australská firma CSL, výrobci čistících prostředků včetně společnosti Kao a poskytovatelé domácí zábavy jako Nintendo jsou nejpravděpodobnějšími vítězi v případě, že se objeví lidská pandemie smrtelného viru ptačí chřipky.
Co všechno byste měli vědět o ptačí chřipce, NAJDETE ZDE.
"Očekáváme, že farmaceutické společnosti, nemocniční zařízení a zdravotnické firmy na boji proti ptačí chřipce vydělají," řekl Markus Rosgen, manažer regionální strategie společnosti Citigroup.
Zlatý důl jménem Tamiflu
Farmaceutická firma Chugai a její švýcarský partner Roche již pocítili enormní nárůst poptávky po jejich léku Tamiflu. Hodnota akcií firmy Chugai se v tomto roce zvýšila o 70 procent. Tamiflu doporučuje Světová zdravotnická organizace jako nejefektivnější léčebný preparát dostupný pro případ chřipkové pandemie.
Indonésie bude smět vyrábět Tamiflu, ČTĚTE ZDE.
Tchaj-wanská společnost Kang Na Hsiung se může radovat z rostoucí poptávky po jejích maskách. Koncem října stouply její akcie na sedmnáctiměsíční maximum.
"Jak odbyt, tak výroba našich masek se za poslední dva měsíce zdvojnásobily," uvedl tiskový mluvčí společnosti Johnson Lee.
Absolutním rekordmanem je však někdo jiný. Singapurská firma Rockeby Biomed vyrábí testovacích sady, s jejichž pomocí se dá u drůbeže zjistit přítomnost viru ptačí chřipky během deseti minut. Její akcie vyletěly v listopadu na čtyřnásobek své dřívější hodnoty.
O varování Světové zdravotnické organizace před pandemií, ČTĚTE ZDE.
"Z Turecka a Saudské Arábie jsme obdrželi hromadné objednávky na naše testovací sady," hlásí ze Singapuru výkonný ředitel Sze-Wee Tan. "Zájem o dodávky je také ze strany distributorů na Blízkém východě, v Kanadě a mnoha dalších východoasijských zemích."
"Právě jsme se vrátili z Německa a i tam je poptávka po našich výrobcích velmi vysoká. Snažíme se ji uspokojit," říká Sze-Wee Tan. "Je zřejmé, že potenciálně máme šanci na slušný zisk. Jak vysoký přesně bude, se ale dá v tuto chvíli těžko předvídat."
Burzy trhají rekordy
Ačkoli neuplyne den, aby se neobjevila zpráva o novém ohnisku ptačí chřipky, asijské akciové trhy zatím nervozitě nepropadají. Burzy ještě prodloužily svůj vzestup díky investorům, kteří vnímají především optimistické vyhlídky regionálních ekonomik.
Jihokorejská burza se ve čtvrtek vyšplhala na rekordní maximum, japonská dosahuje pětiletého maxima. Dokonce i Tchaj-wan a Hongkong, země, které byly před dvěma lety nejvíce postiženy šířením nemoci SARS, se již odrazily ode dna.
Analytici očekávají, že takto pozitivní vývoj vydrží. Minimálně do doby, než propukne skutečná pandemie ptačí chřipky.