Los Angeles - Největší filmová noc roku je tady.
Hollywood se v noci z neděle na pondělí hodí do gala, přes třicet miliónů Američanů si sedne k televizím, aby sledovali, jak zlaté sošky Oscarů putují k oceněným tvůrcům. Ale taky aby zažili umění politického protestu v pětačtyřiceti sekundách.
Taková vystoupení zcela jistě přijdou. Půjde o již 89. ročník Oscarů, ale první v éře prezidenta Donalda Trumpa. Zopakuje si Meryl Streepová svoji emotivní kritiku Donalda Trumpa z letošního udílení Zlatých glóbů?
Prezident ji sice považuje za "nejpřeceňovanější" herečku, kterou zná. Ale v Hollywoodu i celé herecká branži je jednou z nejváženějších a její projev by tak nejspíše přetáhl pořadateli povolenou tři čtvrtě minutu.
Ale kdyby to sama Streepová v neděli tentokrát nedotáhla až na pódium, v Hollywoodu jsou mnozí další, kteří jistě zvednou prapor vzdoru.
Politika v La la landu
La la land se čtrnácti nominacemi? Nevinný muzikál, řeklo by se. Ne, však v době Donalda Trumpa, který chce stavět zdi mezi lidmi.
Protože "sílu filmů, živenou svobodou uměleckého vyjádření", jak uvedl producent muzikálu Marc Platt před pár dny na udílení cen Sdružení amerických producentů, "nejde potlačit". "Ta nemá žádné hranice, nelze ji zastavit v našich srdcích, myslích, duších," dodal s zjevnou narážkou na politiku nového prezidenta USA.
Zootropolis, dílo nominované v kategorii celovečerních animovaných filmů? Pohodový rodinný film, zdálo by se. Sotva ale , když v Bílém domě úřaduje Donald Trump. Ze snímku se tak podle amerických médií stala tak trochu alegorie o politicích, kteří rozsévají strach, aby rozdělili lidi, a vyhráli volby.
Jeden z reklamních plakátů na film Zootropolis ukazuje scénu, ve které slon ve své restauraci odmítá obsloužit lišku. A obraz je doplněn citací z recenze v časopisu Forbes, podle které je film "tvrdým, nemilosrdným podobenstvím o rasových vztazích".
Alegorie k politickému dění nebude na nedělním oscarovém večeru potřeba ani uměle vytvářet, některé filmy a okolnosti budou mluvit samy za sebe. Což taky určitě někdo připomene.
Několik prázdných židlí
Íránský režisér Asghar Farhadi, jehož film Klient je nominován na nejlepší zahraniční film, oznámil, že na předávání nepřijde, když se na něj původně vztahoval nedávný "protiimigrační" dekret Donalda Trumpa.
Kvůli solidaritě s režisérem nedorazí ani herec a herečka z ústředních rolí snímku. "Všichni víme, proč jsou tady prázdné židle," uvedla před několika dny Cheryl Boone Isaacsová, prezidentka americké filmové akademie, která ceny Oscar uděluje, na obědě pro nominované filmaře.
Dnešní doba je podle Isaacsové jednou z "největších výzev pro umělecké vyjádření" od 50. let minulého století. Tedy od éry tzv. mccarthyismu neboli téměř fanatického tažení proti komukoli, kdo mohl být v tehdejších Spojených státech označen za přívržence komunismu.
Pokud snímek skutečně letos vyhraje - aktuální politické konotace mu dávají větší šance před německou komedií Toni Erdmann - zopakuje možná prezidentka akademie svoji řeč. Tentokrát ale před desítkami miliónů diváků, a jako obžalobu politiky prezidenta Trumpa.
Indiánka a sionističtí zabijáci
Hollywood a aktivismus k sobě vždy patřily. A právě večery s Oscary mu dávaly vítanou příležitost se projevit.
V roce 1973 za sebe Marlon Brando poslal na scénu převzít sošku za nejlepší hlavní roli ve filmu Kmotr aktivistku Sacheen Littlefeather (Malé pírko), která byla z otcovy strany apačskou indiánkou. Protestoval tím proti tomu, jak filmový byznys zneužívá indiány.
Herečka Vanessa Redgraveová si zase v roce 1978 při přebírání Oscara za vedlejší roli ve filmu Julia vyšlápla z pódia na "sionistické zabijáky" se zjevným odkazem na politiku Izraele.
Dokumentarista Michael Moore v roce 2003 vzkázal tehdejšímu prezidentovi Georgu Bushovi: "Hanba vám, pan Bushi, hanba vám."
Ani hollywoodský zástup však není úplně jednolitě liberálně-levicový a tedy protitrumpovský. K jeho příznivcům patří například Mel Gibson, jehož válečný, vlastenecký film Hacksaw Ridge má šest oskarových nominací.
Některá americká média proto spekulují, že možná právě proto Gibson žádnou sošku nedostane, aby při případném vystoupení na pódiu neřekl o Trumpovi něco pochvalného…
Možná přijde i Eastwood
Stejně tak pravděpodobně na Oscary dorazí i slavný herec a režisér Clint Eastwood. Ten v roce 2012 veřejně podpořil republikána Mitta Romneyho v prezidentské kampani.
Další seznam dalších možných hollywoodských podporovatelů Donalda Trumpa už je nicméně hodně krátký.
Možná ještě herci Chuck Norris, John Voight nebo Gary Sinise neboli slavný poručík Dan Taylor z filmu Stevena Spielberga Forrest Gump … To je pravděpodobně všechno. Červené republikány aby v modrém demokratickém hollywoodském moři pečlivě pohledal.
Mimochodem komik Jimmy Kimmel (má slavnou noční show v americké televizi ABC), který bude večer moderovat, už předem naznačil, že o šťouchance na adrestu prezidenta Trumpa nebude nouze.
"Měl jsem ráno velmi hezký blahopřejný telefonát s tchajwanskou prezidentkou. A aby bylo jasno, ona volala mě, ne naopak," žertoval Kimmel, když před několika týdny oznámil, že bude novým moderátorem Oscarů.
Narážel na aktuální třenice, které má Donald Trump s Čínou ohledně statusu Tchaj-wanu i mediální politické hádky o to, kdo ze zahraničních politiků volal do Bílého domu a komu naopak Trump sám.
Moc levý Hollywood
Příznivci i odpůrci nového prezidenta budou každopádně na letošních Oscarech velmi napjatí. Slibují totiž velkou hollywoodskou politickou show, kterou tyto slavné filmové ceny možná ještě nezažily.
Sám Donald Trump si předávání Oscarů tentokrát odpustí. "Myslím, že Hollywood je ve svých názorech dost nalevo. A upřímně, prezident bude asi tu noc hostit guvernérský bál," dodal k tomu mluvčí Bílého domu Sean Spicer.