Vídeň - Strany dosavadní velké koalice uhájily v nedělních rakouských parlamentních volbách většinu, byť jim na záda dýchá krajní pravice.
Naznačují to předběžné výsledky hlasování, které by se ovšem neměly příliš měnit. Pro dvě nejsilnější partaje jde o nejhorší výsledek v historii, poznamenává server Der Standart.
Nejsilnější zůstává Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna s podílem 27,1 procenta hlasů. V pořadí druhá Rakouská lidová strana (ÖVP) získala důvěru 23,8 procenta voličů.
To dvojici zajišťuje těsnou většinu v dolní parlamentní komoře, byť každá ze stran oproti předchozím volbám ztratila přízeň 2,2 procenta lidí.
Haiderovi pohrobci propadli
Třetí - se ziskem 21,4 procenta hlasů - skončila pravicově populistická a protimuslimská Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Zelení jsou čtvrtí s 11,5 %.
Do parlamentu pronikly i euroskeptický Team Stronach 81letého rakousko-kanadského podnikatele Franka Stronacha (5,8 %) a liberální Nové Rakousko (Neos), které kandidovalo poprvé (4,8 %).
Výpraskem naopak skončilo nedělní hlasování pro populistický Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ). Zisk 3,6 % hlasů znamená pro partaj již zesnulého hejtmana Jörga Haidera propad o 7,1 procenta a zavřené brány parlamentu.
"Odsouzeni" ke koalici?
Lídr SPÖ a dosavadní kancléř Werner Faymann prohlásil, že chce pokračovat v dosavadní spolupráci.
Lidovci jsou podle svého šéfa Michaela Spindeleggera sice "připraveni jednat", ale zároveň si nechávají otevřená vrátka pro koalici s dalšími subjekty. A to navzdory skutečnosti, že spojenectví s pravicovými populisty si jejích voliči nepřáli.
Podle univerzitní profesorky Sylvie Kritzingerové se tím ÖVP pouze snaží zlepšit si vyjednávací pozici. "Myslím si, že velká koalice bude pokračovat ve své práci," řekla.
Obdobný názor mají i další, podle nichž jsou obě strany k další - třetí velké koalici za sebou - de facto "odsouzeny".
Letošní předvolební boj přesto v Rakousku připomínal klasickou bitvu mezi stranami vládními a opozičními. Byť spolu ÖVP a SPÖ společně vládnou už od roku 2006.
"V Německu vedla předvolební boj opozice proti vládě, v Rakousku proti sobě bojují dvě vládní strany," připomněl rakouský politolog Anton Pelinka v rozhovoru pro agenturu APA.
K volebním urnám přišlo méně než 66 % z 6,3 milionu oprávněných voličů. Vybrat si svého poslaneckého kandidáta mohli již podruhé i šestnáctiletí. Alpská republika je s tímto nízkým věkovým limitem jediná v Evropě.