Kivalina (Aljaška) - Malá ostrovní vesnice Kivalina na Aljašce, kde po celé generace nerušeně žijí potomci původních Američanů, se brzy zapíše do historie. A to velmi smutně.
Necelé čtyři stovky jejích obyvatel se stanou prvními americkými uprchlíky před globálními změnami klimatu.
Podle současných propočtů totiž ostrov o rozloze 4,8 kilometru čtverečního do roku 2025 nadobro zmizí pod hladinou.
Okolní zamrzlé plochy Beringova moře sloužily jako přirozená ochrana před erozí půdy. Ledy ale tají a Eskymákům, kteří na Kivalině žijí, mizí rodná půda pod nohama.
Americká ženijní armáda v roce 2008 v okolí ostrova vybudovala bariéru, ta ale pomohla jen dočasně - pravidelné bouře dno a břeh stále podemílají.
Eroze pokročila tak daleko, že budování zábran ztratilo smysl. Místní musejí pryč a s přestěhováním vesnice už ženisté pomoci nemohou.
Vybudování nových domů, silnic, školy a další infrastruktury by totiž podle nich vyšlo na 90 až 100 milionů dolarů, tedy v přepočtu na téměř dvě miliardy korun.
Civilní úřady navíc hovoří o nákladech až 400 milionů dolarů a takovou sumu Kivaliňané čekat nemohou.
Šéfka Kivalinské rady Colleen Swanová si postěžovala BBC, že nemohou čekat vůbec žádnou pomoc.
Tamní obyvatelé prý sice doplácejí na něco, co nezpůsobili, neexistuje ale státní či federální agentura, na níž by se mohli obrátit s prosbou o pomoc.
"Americká vláda nám vnutila západní životní styl, vložila nám na ramena jeho břemena a teď očekává, že všechno prostě vezmeme a odstěhujeme se? Co je tohle za vládu?" rozhořčuje se.
"Buď tu prostě budeme, než přijde záplava a umřeme, nebo se budeme muset zvednout a někam odejít," konstatuje.
Nezmiňuje už však to, že bouře, která by domy ve vesnici zaplavila, může přijít prakticky kdykoliv. Naposledy byla Kivalina kvůli velké vodě evakuována před dvěma lety.